Щоб охоче постити, потрібно жити з Церквою одним життям, – ієрарх УПЦ
Митрополит Антоній (Паканич). Фото: boryspil-eparchy.org
Митрополит Бориспільський і Броварський УПЦ Антоній (Паканич) заявив, що охоче можна постити тільки в тому випадку, якщо жити з Церквою одним життям. Про це владика розповів в черговому випуску своїх роздумах над богословськими темами Апостольських Послань, повідомляє Інформаційно-просвітницький відділ УПЦ.
Цитуючи слова апостола Павла з 1-го Послання до Коринфян «їжа не наближає нас до Бога» митрополит зазначив, що дійсно «наблизити до Бога їжа не може, а віддалити дуже навіть спокійно зможе».
Ієрарх підкреслив, що від Бога нас видаляє «не їжа сама по собі, а наша непомірність», тому що «з їжею, як не дивно, ми навчилися поєднувати безліч гріхів». Яких? «Обжерливість, хіть, непомірність, нетерпіння, догоджання (якщо готуємо для гостей щось екзотичне, щоб швидше домогтися якоїсь мети), і багато інших гріхів знайдеться».
Ієрарх зазначив, що «коли хочуть виправдати своє небажання слідувати принципам Церкви, кажуть: навіщо потрібен пост, якщо навіть апостол говорить, що «коли їмо ми, нічого не здобуваємо, не їмо, нічого не втрачаємо» (1 Кор. 8: 8).
«Виходить, що немає потреби ні в якому обмеження. Однак той же апостол, допускаючи свободу вибору для новонавернених, попереджає: «Стережіться, щоб ця ваша воля не стала якось за спокусою слабим» (1 Кор. 8: 9)», – каже владика.
За його словами, «крім багатьох гріхів нестриманості, ми можемо стати причиною збентеження і спокуси для оточуючих. Та й немає тепер тих капищ, які могли збентежити тих, кого наставляє апостол Павло, є інші, де християнам бути так само небезпечно, якщо вони не хочуть ні своїй душі гріха, ні іншим спокуси».
Митрополит Антоній нагадав, що «дійсно, піст, як установа Церкви, оформився пізніше. В апостольські часи починали вчити перших християн не з зовнішнього утримання, а з більш грубих порушень, зводячи від зовнішнього до внутрішнього».
«Нам тепер треба добре зрозуміти і прийняти стару істину: піст встановила Церква, щоб стало легше і душі, і тілу. Те, що багато без ентузіазму зустрічають піст, говорить про нашу малодушність, лінь і бажанні в усьому і завжди слухатися тільки одного: «я хочу» або «я не хочу», – підкреслив владика.
Ієрарх також вказав, що «піст включає багато більше (ніж тільки їжа - Ред.), але починати доведеться з послуху Церкви. І добре собі нагадувати народну мудрість: «Хто не буде посту дотримуватися, у того і Пасхи не буде». Це не про те, що розговіння не принесе бажаної радості, а більше про те, що душа ожити не зможе».
«Стан нестями, байдужості, нескінченного отупіння від суєти і турбот Церква допомагає розсіяти і подолати, але щоб це сталося, треба жити з Нею одним життям і, отже, охоче постити», – підсумував митрополит Антоній.
Раніше СПЖ писала, що за словами митрополита Антонія, де є заклики до насильства, там не може бути Церкви.
Přečtěte si také
Souhrn dne - 24. června 2026
Zde najdete všechny zprávy naší redakce za dnešní den, z domova i zahraničí.
Erdogan přijal syrského pravoslavného patriarchu
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přijal v Ankaře patriarchu Syrské pravoslavné církve Mor Ignatia Efréma II.
Arcibiskup Elpidoforos: Víra bez spravedlnosti je protimluv
Arcibiskup Elpidoforos při příležitosti svátku Juneteenth připomněl důstojnost každého člověka a vyzval k odmítnutí nespravedlnosti a diskriminace.
Ruská archiepiskopie v Paříži chce volit biskupy bez souhlasu Moskvy
Západoevropská archiepiskopie ruské tradice zvažuje volbu vikárních biskupů bez schválení Moskevského patriarchátu kvůli jeho tříletému mlčení.
Policie v Číně zasáhla během bohoslužby, mezi zadrženými byly i děti
Během policejního zásahu v jednom z čínských kostelů byly zadrženy desítky věřících včetně dětí. Událost vyvolala obavy o náboženskou svobodu v zemi.
Arcibiskup Jeroným: Drogy slibují svobodu, vedou však do otroctví
Arcibiskup athénský Jeroným u příležitosti Mezinárodního dne boje proti drogám vyzval k větší podpoře prevence, léčby i pomoci lidem závislým na návykových látkách.