Pohřeb papeže Františka: Čtvrt milionu lidí se přišlo rozloučit do Říma
Vynášení rakve z baziliky Zdroj: Vaticannews
Pohřební obřady začaly dopolední mší na Svatopetrském náměstí, které se zúčastnilo přibližně 250 tisíc lidí. Další desetitisíce se shromáždily v ulicích Říma, aby vzdaly poslední poctu papeži, který byl známý svou otevřeností, starostí o uprchlíky a úsilím o mír ve světě. Mši vedl děkan kardinálského kolegia Giovanni Battista Re, který v kázání připomněl Františkovu snahu „stavět mosty, nikoliv zdi“.
Po skončení mše byla rakev s tělem papeže Františka převezena na šestimílovou cestu římským centrem, vedoucí mimo jiné kolem slavného Kolosea. Průvod doprovázel potlesk věřících. Papežova rakev byla vezena v tradičním bílém otevřeném papamobilu.
Pohřební obřad byl zakončen neveřejným uložením těla v bazilice Panny Marie Sněžné (Santa Maria Maggiore). Tento akt vedl kardinál-kamerlengo Kevin Joseph Farrell. František se stal prvním papežem od roku 1903, který byl pohřben mimo historické vatikánské hradby – bazilika je nicméně považována za součást vatikánského území na základě dohod s Itálií.
Na pohřebním obřadu byli přítomni hlavy nebo zástupci Konstantinopolského, Antiochijského, Jeruzalémského, Ruského, Srbského, Bulharského, Rumunského, Gruzínského a Alexandrijského patriarchátu; dále Kyperské, Řecké, Albánské, Makedonské pravoslavné církve, Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku a Pravoslavné církve v Americe.
Pohřební ceremonie se účastnili mimo jiné americký prezident Donald Trump, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a za Českou republiku premiér Petr Fiala.
Přečtěte si také
Památka svatých Cyrila a Metoděje – duchovních otců slovanského pravoslaví
Den, 5. července, je v českém kalendáři zasvěcen památce svatých Cyrila a Metoděje – bratří ze Soluně, kteří v 9. století přinesli našim předkům světlo evangelia v jazyce, kterému rozuměli.
Estonský prezident opět odmítl zákon o církvích – považuje ho za protiústavní
Estonský prezident Alar Karis znovu odmítl podepsat novelu zákona o církvích a náboženských obcích, která má podle předkladatelů zamezit vlivu cizích mocností na náboženský život v zemi, informuje o tom web news.err.ee.
Srbský patriarcha metropolitovi Onufrijovi: Obdivujeme vaše vyznavačství
Srbský patriarcha Porfirij zaslal metropolitovi Onufrijovi srdečné blahopřání k svátku, v němž zdůraznil těžké postavení Ukrajinské pravoslavné církve, která podle jeho slov „fakticky čelí pronásledování ze strany státních orgánů“,informuje o tom SPN na Ukrajině.
Chrám Boží Moudrosti v ohrožení: Hagia Sofia nemusí další zemětřesení vydržet
Jeden z nejslavnějších chrámů křesťanské historie – Hagia Sofia v Istanbulu – čelí vážnému riziku, informuje o tom ČT24 .
"Blaženější nemá žádné jiné pasy než ukrajinský," uvedl mluvčí UPC
Vedoucí tiskového odboru Ukrajinské pravoslavné církve (UPC) popřel tvrzení ukrajinské tajné služby (SBU), že by metropolita Onufrij měl ruské občanství. Informuje ukrajinská redakce SPN .
Češi stále ctí svátek Cyrila a Metoděje, ukázal nový výzkum
Přestože je Česko jednou z nejsekulárnějších zemí Evropy, svátek slovanských věrozvěstů má pro většinu veřejnosti stále hluboký význam. Vyplývá to z čerstvého výzkumu iniciativy "Věří celé Česko" a společnosti AUGUR Consulting s.r.o.