V Prešově zasedal Posvátný synod Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku

Zdroj: SPN

Během jednání se přítomní biskupové věnovali řadě zásadních otázek týkajících se života místní církve i dění ve světě.

Synoda mimo jiné vzala na vědomí list od metropolity kyjevského a celé Ukrajiny Onufrije, který se týkal společného sloužení mukačevsko-užhorodského metropolity Feodora s bývalým duchovním správcem Pravoslavné církevní obce v Brně protojerejem Josefem Fejsákem, jemuž byla duchovenská činnost zakázána jeho eparchiálním biskupem.

Dále biskupové diskutovali o listu patriarchy moskevského a celé Rusi Kyrilla, jenž reagoval na dodatky k zákonu o církvích a náboženských obcích, přijaté estonským parlamentem dne 9. dubna 2025. Synoda vyjádřila souhlas se stanoviskem prezidenta Estonské republiky Alara Karise, který uvedený zákon odmítl podepsat.

Zazněl rovněž list od patriarchy Rumunské pravoslavné církve Daniela, který informoval o kanonizaci šestnácti nových rumunských svatých. Ta se uskutečnila 4. února 2025 v Katedrálním chrámu Spásy národa v Bukurešti. Synoda vyjádřila vděčnost Bohu za jejich svědectví víry v dobách pronásledování Církve a nepřátelství vůči náboženství.

Posvátná synoda se seznámila také s irenickým listem nově zvoleného arcibiskupa tiranského, dráčského a celé Albánie Jána, který byl zaslán 7. dubna 2025 metropolitovi českých zemí a Slovenska Rastislavovi. Synoda tento dopis vzala na vědomí a vyjádřila vděčnost za ochotu nového arcibiskupa přijmout břímě arcibiskupské služby. Společně se modlí za dar moudrosti ve Svatém Duchu, nezbytný pro zachování jednoty Církve v poutu lásky a pokoje.

V souvislosti s dopisem vrchního patriarchy – katolikose všech Arménů Karekina II. konstatovala synoda s hlubokým zármutkem a znepokojením vývoj situace v oblasti Artzachu (Náhorního Karabachu) a nebezpečné projevy etnické diskriminace vůči arménským křesťanům. V této souvislosti se modlí za pokoj, trvalý mír a harmonické soužití národů v daném regionu.

Členové synody se rovněž obeznámili se zápisem ze setkání metropolity Rastislava s ekumenickým patriarchou Bartolomějem, které se uskutečnilo 13. února 2025. Současně byl projednán obsah Protokolu o spolupráci, který byl podepsán 14. února 2025 během setkání Synodální komise Ekumenického patriarchátu pro mezipravoslavné záležitosti s delegací místní církve ve Fanaru (Istanbul, Turecko). Byli jmenováni členové Společné komise s Ekumenickým patriarchátem za Pravoslavnou církev v českých zemích a na Slovensku.

Zbytek jednání synody byl věnován aktuálním otázkám církevního života.

Přečtěte si také

Zelenskyj: Budu ve čtvrtek v Turecku čekat na Putina. Očekávám příměří

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že se ve čtvrtek 15. května osobně zúčastní navržených mírových jednání s Ruskem v Istanbulu. Na sociální síti X uvedl, že očekává bezpodmínečné příměří, které má začít platit již od pondělí.

Papež Lev XIV. se modlí za mír: Ukrajinu nazval „milovaným lidem“

Dne 12.5 ráno zveřejnila platforma United24 na svém instagramovém profilu příspěvek s popiskem „Nově zvolený papež Lev XIV. učinil své první veřejné komentáře k ruské válce proti Ukrajině a důrazně odsoudil ruské činy.“

V Prešově zasedal Posvátný synod Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku

Podle informací Tiskového oddělení Úřadu Prešovské pravoslavné eparchie se ve středu 30. dubna 2025 uskutečnilo v Prešově zasedání Posvátné synody Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku

Papež Lev XIV.: Média by měla podporovat mír a odzbrojit slova

Papež Lev XIV. se setkal s novináři, kteří pokrývali volbu nového papeže, a vyzval je, aby sloužili pravdě a podporovali mír. Podle něj komunikace spoluvytváří kulturu společnosti. Tuto informaci přinesl server Vatican News.

Athoští otcové odsuzují zásahy civilního guvernéra

Pobočka SPN na Athosu informuje veřejnost o znepokojivých a neadekvátních metodách současného civilního guvernéra Svaté hory.  

Novým papežem byl zvolen Robert Francis Prevost – přijal jméno Lev XIV.

Před několika minutami byl ve Vatikánu oficiálně oznámen výsledek konkláve: novým papežem se stal kardinál Robert Francis Prevost, který přijal jméno Lev XIV.