V řeckém Pireu se konala konference o problému kanonického statusu PCU

Konference o kanonickém statusu Pravoslavné církve Ukrajiny (PCU).

Konference o kanonickém statusu Pravoslavné církve Ukrajiny (PCU).

Akci pořádal teologický svaz Metexis ve spolupráci s metropolií Pireus u příležitosti šestého výročí udělení Tomosu o autokefalitě PCU. Celou konferenci bylo možné sledovat živě prostřednictvím YouTube kanálu řecké redakce SPN.

Na konferenci vystoupili přední řečtí teologové, církevní historici a odborníci na kanonické právo. Mezi nimi i metropolita pirejský Serafim, který přednesl zásadní referát s názvem „Eklesiologický a kanonický pohled na ukrajinskou autokefalii“. Významné místo v programu zaujalo téma kanonické legitimity PCU. Doktor teologie Vasilios Tsoutsoumesis z Národní a kapodistriánské univerzity v Aténách se ve svém příspěvku zaměřil na „Církevní hodnocení nerukopoložených osob podle 7. všeobecného sněmu a ukrajinskou krizi“. Profesor Georgios Filis představil analýzu změn v mezinárodním systému v souvislosti s děním na Ukrajině, zatímco profesor Ioannis Mazis zdůraznil geopolitický význam oblasti Černého moře.

V rámci dvou tematických bloků se diskutovalo jak o kanonických, tak o geopolitických aspektech ukrajinského církevního sporu. Zazněla i výzva prot. Ioannise Diotise ke všem pravoslavným autokefálním církvím, aby iniciovaly společné poselství adresované ekumenickému patriarchovi Bartolomějovi s žádostí o přehodnocení uznání PCU jako kanonické církevní struktury.

Redakce situaci nadále sleduje. V nejbližších dnech přineseme podrobné rozbory vystoupení jednotlivých účastníků a jejich argumentace ohledně kanonické otázky PCU. Záznam konference je k dispozici na tomto odkaze.

Přečtěte si také

Krátká historie Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku

Pravoslavná církev v českých zemích a na Slovensku, dnes autokefální církev, má své kořeny hluboko v historii, sahající až do časů raného křesťanství na Velké Moravě a následně prošla složitým vývojem až do současnosti.

Pravoslaví v ČR: Místní církev vs. Ruská. Nezaměňovat!

V kontextu aktuálních mezinárodních událostí a historického vývoje je klíčové rozlišovat mezi dvěma významnými pravoslavnými subjekty, které působí na území České republiky. 

Pravoslavní křesťané si připomínají dvanáct apoštolů

13. července 2025 (podle juliánského kalendáře 30. června) si Pravoslavná církev připomíná dvanáct apoštolů, první Kristovy učedníky. Tito muži se stali pilíři křesťanské víry a šířili evangelium do všech koutů světa.

PBF PU ukončila akademický rok slávnostnou liturgiou a diakonským svätením

Pravoslávna bohoslovecká fakulta Prešovskej univerzity (PBF PU) v Prešove slávnostne uzavrela akademický rok 2024/2025. Informuje o tom na svém webu prešovská pravoslavná eparchie.

Ekumenický patriarcha: Nemám právo zapomenout na utrpení svých dětí

Ekumenický patriarcha Bartoloměj v úterý 8. července přivítal ve Fanaru více než 80 ukrajinských dětí. Informuje o tom server Orthodox Times .

Pravoslavné mnišky pomáhaly hasit požáry v Metochii. Oheň ničil domy i úrodu

Ničivé požáry zasáhly v uplynulých dnech řadu oblastí centrálního Balkánu, včetně Kosova a Metochie.