Češi stále ctí svátek Cyrila a Metoděje, ukázal nový výzkum

Zdroj: https://www.vericelecesko.cz

Zdroj: Věří celé Česko, 2025 | Graf: AUGUR Consulting s.r.o, zveřejněno přes ČTK PROTEXT dne 1. 7. 2025. 

Průzkum na reprezentativním vzorku dospělých Čechů odhalil, jak lidé vnímají význam svátku i osobnosti Cyrila a Metoděje. Povědomí o těchto klíčových postavách našich dějin je překvapivě vysoké, ačkoliv se liší v detailech napříč generacemi i úrovní vzdělání.

Většina Čechů spojuje svátek Cyrila a Metoděje především s příchodem křesťanství na naše území. Téměř 70 % dotázaných vnímá 5. červenec jako připomínku chvíle, kdy k nám přišla víra a s ní i nový kulturní směr. Více než polovina lidí (55,5 %) si zároveň vybavuje i to, že bratři ze Soluně přinesli písmo pro slovanské národy. Téměř každý druhý Čech (45,3 %) pak vnímá svátek jako den, kdy si připomínáme dva výjimečné misionáře, kteří změnili běh našich dějin – nejen duchovně, ale i společensky. Jen 7,2 % respondentů nevědělo, co tento svátek znamená.

Zdroj grafu: ČTK PROTEXT dne 1. 7. 2025. 

Je oslava stále aktuální i pro současnou společnost? 

Převážná část oslovených si myslí, že má hlubší význam i dnes, liší se však důrazem na obsah svátku. 43,4 % dotázaných ho chápe jako oslavu křesťanských hodnot, zatímco 46,6 % v něm vidí především poctu vzdělanosti, jazyku a kulturním kořenům (34,6% vyzdvihuje vzdělanost, 12% respondentů písmo). Pouhých 4,3 % respondentů si myslí, že je oslava neaktuální a obsah již vyčpělý.

Zdroj grafu: ČTK PROTEXT dne 1. 7. 2025. 

Hlavní odkaz Cyrila a Metoděje

Zajímavé zjištění přinesla také otázka, co Češi považují za hlavní odkaz Cyrila a Metoděje. Nejčastější odpověď zněla: šíření víry a duchovních hodnot. Tuto volbu označilo 62,1 % respondentů. Dalších 28,2 % dotázaných uvádí, že jejich vizí bylo vytvořit písmo, aby lidé mohli číst a psát v rodném jazyce. 8,7 % respondentů nevědělo. Je tedy zřejmé, že bratři ze Soluně i po více než tisíci letech zůstávají pro českou veřejnost silným symbolem.

Zdroj grafu: ČTK PROTEXT dne 1. 7. 2025. 

O výzkumu

Výzkum, který je součástí iniciativy Věří celé Česko, vznikl s cílem lépe porozumět tomu, jak Češi vnímají víru, duchovní témata a postavy, jako jsou např. Cyril a Metoděj, sv. Václav nebo mistr Jan Hus.

Nezjišťuje jen vztah ke křesťanství a dalším, ale zaměřuje se na to, jaké hodnoty lidé považují za důležité, co pro ně znamená víra v širším slova smyslu a jakou roli hrají duchovní a kulturní tradice v každodenním životě.

Výsledky týkající se víry, spirituality, přesvědčení a pohledu na křesťanství budou zveřejněny 28. září 2025 – na svátek sv. Václava. Už nyní ale výzkum ukazuje, že duchovní témata jsou pro většinu české společnosti aktuální – ať už v prostředí náboženských komunit, nebo v osobní, symbolické či kulturní rovině mimo tradiční církevní rámce.

Sběr dat v první etapě probíhal od dubna do června 2025 na reprezentativním vzorku 1 647 respondentů ze všech krajů České republiky, vybraných kvótním způsobem. Metodologie výzkumu vychází z kvantitativního přístupu a byla postavena na dotazníkovém šetření formou osobního rozhovoru (face-to-face) mezi tazatelem a respondentem, s využitím techniky CAPI (elektronický dotazník). Díky kombinaci dostatečně velkého vzorku, jeho struktury a organizace sběru dat lze výsledky považovat za vysoce spolehlivé a reprezentativní. Data byla vyhodnocena společností AUGUR Consulting s.r.o.

Aktivity iniciativy Věří celé Česko
Kromě výzkumu spustila iniciativa i několik doprovodných projektů. Metodějská Cyrilinka, komiksová tramvaj, už několik měsíců brázdí Prahu a hravou formou přibližuje příběh Cyrila a Metoděje. Vyjíždět bude až do konce října.

Na motivy tramvaje vznikl také animovaný film, který srozumitelně představuje život a odkaz věrozvěstů – je určen dětem i dospělým a najdete jej na webu iniciativy.

Nezapomnělo se ani na školy – vzdělávací program pro žáky základních škol ukazuje Cyrila a Metoděje jako vzor odpovědnosti, víry a vzdělanosti. Už proběhl na desítkách škol a bude pokračovat i v příštím školním roce.

Více informací a materiálů naleznete na webu: www.vericelecesko.cz

Zdroj: Věří celé Česko, 2025 | Graf: AUGUR Consulting s.r.o, zveřejněno přes ČTK PROTEXT dne 1. 7. 2025. 

 

 

Přečtěte si také

Chrám Boží Moudrosti v ohrožení: Hagia Sofia nemusí další zemětřesení vydržet

Jeden z nejslavnějších chrámů křesťanské historie – Hagia Sofia v Istanbulu – čelí vážnému riziku, informuje o tom ČT24 .

"Blaženější nemá žádné jiné pasy než ukrajinský," uvedl mluvčí UPC

Vedoucí tiskového odboru Ukrajinské pravoslavné církve (UPC) popřel tvrzení ukrajinské tajné služby (SBU), že by metropolita Onufrij měl ruské občanství. Informuje ukrajinská redakce SPN .

Češi stále ctí svátek Cyrila a Metoděje, ukázal nový výzkum

Přestože je Česko jednou z nejsekulárnějších zemí Evropy, svátek slovanských věrozvěstů má pro většinu veřejnosti stále hluboký význam. Vyplývá to z čerstvého výzkumu iniciativy "Věří celé Česko" a společnosti AUGUR Consulting s.r.o.

Oslavy eparchiálnych patrónov v katedrále sv. Cyrila a Metoda

V sobotu 5. júla 2025 sa v michalovskej katedrále sv. Cyrila a Metoda uskutoční archijerejská liturgia za účasti duchovenstva celej Michalovsko-košickej pravoslávnej eparchie. 

Prezident Zelenskyj zbavil občanství metropolitu Onufrije

SPN na Ukrajině dnes informoval, že prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal dekret, na jehož základě byl Blaženější metropolita Onufrij zbaven ukrajinského občanství.

Loštice uctily památku sv. Stanislava Nasadila. Pravoslavní duchovní chybí

V sobotu 28. června se v loštické synagoze konalo vzpomínkové setkání ke 84. výročí mučednické smrti sv. Stanislava Nasadila. Zatímco akce přilákala širokou veřejnost i příbuzné světce, pravoslavní duchovní dle zprávy zůstali zcela stranou.