Estonský prezident opět odmítl zákon o církvích – považuje ho za protiústavní
estonský prezident Alar Karis Zdroj: NATOaktual
Prezident však varuje, že zákon v aktuální podobě porušuje ústavní práva, zejména svobodu náboženského vyznání a sdružování.
Karis již podruhé vrátil novelu zpět parlamentu (Riigikogu) a dal jasně najevo, že úpravy, které zákonodárci mezitím provedli, jsou nedostatečné. Zákon podle něj stále odporuje článkům 11, 40 a 48 estonské ústavy, které chrání základní lidská práva.
„Zahraniční vliv je třeba regulovat, ale nikoliv prostřednictvím vágních a široce vyložitelných ustanovení, která otevírají dveře svévolným zásahům do činnosti církví a mohou vést k rozsáhlým právním sporům,“ uvedl prezident.
Zejména kritizoval, že zákon nerozlišuje, jaké zahraniční vazby jsou skutečně nebezpečné. Problematické je podle něj i to, že vysvětlivky k zákonu výslovně hovoří o záměru regulovat nejen administrativní vztahy, ale i samotné náboženské učení a obřady. „Takový zásah je nepřiměřený a ohrožuje základní svobody,“ dodal.
Obavy prezidenta vyvolal i široce definovaný pojem „hrozba“. Podle návrhu zákona by mohla být za potenciální riziko považována i náboženská organizace, která třeba jen v minulosti vyjádřila pochopení pro násilí – byť i před desítkami let.
Pokud estonský parlament zákon znovu schválí beze změn, prezident ho podle ústavy zřejmě předloží Nejvyššímu soudu, aby přezkoumal jeho ústavnost.
Zákon o církvích tak zůstává předmětem ostré debaty mezi potřebou ochrany národní bezpečnosti a zachováním náboženské svobody. Prezident Karis zatím trvá na tom, že bezpečnostní opatření nesmí být záminkou pro nepřiměřené zásahy do duchovní a náboženské autonomie občanů.
SPN dříve psal, že Estonský parlament přijal nový zákon o církvích.
Přečtěte si také
Estonský prezident opět odmítl zákon o církvích – považuje ho za protiústavní
Estonský prezident Alar Karis znovu odmítl podepsat novelu zákona o církvích a náboženských obcích, která má podle předkladatelů zamezit vlivu cizích mocností na náboženský život v zemi, informuje o tom web news.err.ee.
Srbský patriarcha metropolitovi Onufrijovi: Obdivujeme vaše vyznavačství
Srbský patriarcha Porfirij zaslal metropolitovi Onufrijovi srdečné blahopřání k svátku, v němž zdůraznil těžké postavení Ukrajinské pravoslavné církve, která podle jeho slov „fakticky čelí pronásledování ze strany státních orgánů“,informuje o tom SPN na Ukrajině.
Chrám Boží Moudrosti v ohrožení: Hagia Sofia nemusí další zemětřesení vydržet
Jeden z nejslavnějších chrámů křesťanské historie – Hagia Sofia v Istanbulu – čelí vážnému riziku, informuje o tom ČT24 .
"Blaženější nemá žádné jiné pasy než ukrajinský," uvedl mluvčí UPC
Vedoucí tiskového odboru Ukrajinské pravoslavné církve (UPC) popřel tvrzení ukrajinské tajné služby (SBU), že by metropolita Onufrij měl ruské občanství. Informuje ukrajinská redakce SPN .
Češi stále ctí svátek Cyrila a Metoděje, ukázal nový výzkum
Přestože je Česko jednou z nejsekulárnějších zemí Evropy, svátek slovanských věrozvěstů má pro většinu veřejnosti stále hluboký význam. Vyplývá to z čerstvého výzkumu iniciativy "Věří celé Česko" a společnosti AUGUR Consulting s.r.o.
Oslavy eparchiálnych patrónov v katedrále sv. Cyrila a Metoda
V sobotu 5. júla 2025 sa v michalovskej katedrále sv. Cyrila a Metoda uskutoční archijerejská liturgia za účasti duchovenstva celej Michalovsko-košickej pravoslávnej eparchie.