Duchovní setkání ve Vilémově skončilo
Zdroj: web OBPE
Cílem setkání bylo to, čemu se na západě říká duchovní formování nebo duchovní cvičení; v pravoslavné tradici tomu říkáme mystagogie, čili vedení neboli uvádění do tajemství, k účasti na svatých Tajinách a do hlubších vrstev církevního života. Sloganem by mohl být Kristův pokyn: „Zajeď na hlubinu!“ - Napsal protopresbytér Jan Baudiš, ve zprávě na webu olomoucko brněnské eparchie .
Program představil účastníkům tajemství pravoslavného života a pomohl jim nahlédnout pod povrch obřadů a modliteb. Živou odezvu vzbudily i praktické otázky, jako jsou principy pravoslavného rodinného života, domácí duchovní praxe, půsty a příprava na liturgii.
Program byl pečlivě sestaven pro maximální duchovní působení. Ačkoliv účast nebyla povinná, většina účastníků se snažila absolvovat vše. Každý den začínal ranními modlitbami, následovaly hodinky, kánon ke svatému přijímání a svatá liturgie s homilií. Po přednáškách a obědě probíhaly semináře a diskuse. Den končil večerní bohoslužbou a večerními modlitbami. Důraz byl kladen na češtinu, ve které probíhaly všechny bohoslužby a modlitby. Většina účastníků využila možnost zpovědi.
Všech dvacet připravených míst bylo vyčerpáno. V sobotu navíc přijeli další poutníci, včetně skupiny z Kroměříže a Svitav, což udělalo organizátorům velkou radost, ačkoliv jídelna byla plně obsazena.
Prot. Jan Baudiš ve své zprávě také napsal: "Letošní Setkání jsme pojali jako „nultý“ ročník, při kterém jsme si chtěli ověřit, jak se podaří takovou akci s našimi omezenými silami a možnostmi zorganizovat a realizovat. Zdá se, že výsledek byl dobrý a opakovatelný."
Ve zprávě také zaznělo poděkování všem, kdo se podíleli na úspěchu setkání – personálu i hostům. Zvláštní poděkování směřovalo diákonu Lazarovi a Anežce za kuchyň a administrativu, Ludmile Mrázkové za dětský program, Charitonu Mrázkovi za přednášku o Písmu svatém, Klimentu Mrázkovi za diskusi o technologiích, mátušce Janě Baudišové za koreferáty a otci Janu Langrovi za přednášku o vedení lidí. Nejdůležitější poděkování patřilo matce představené, igumenii Alexii, za její otevřenou náruč a pomoc.
Dva účastníci Setkání projevili zájem přihlásit se ke studiu na Eparchiálním institutu sv. Prokopa. Někteří účastníci si už rezervovali místo na dalším setkání, které bude, dá-li Bůh, opět za rok. Při posledním semináři jsme diskutovali o průběhu setkání, zhodnotili průběh, a padaly při tom návrhy na témata pro přednášky na příštím Setkání. Věříme, že i příště zde bude panovat tak dobrá a pokojná atmosféra, která bude inspirací pro naše životy v církvi Boží. - ukončil zprávu prot. Jan Baudiš.
Přečtěte si také
Souhrn dne - 24. června 2026
Zde najdete všechny zprávy naší redakce za dnešní den, z domova i zahraničí.
Erdogan přijal syrského pravoslavného patriarchu
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přijal v Ankaře patriarchu Syrské pravoslavné církve Mor Ignatia Efréma II.
Arcibiskup Elpidoforos: Víra bez spravedlnosti je protimluv
Arcibiskup Elpidoforos při příležitosti svátku Juneteenth připomněl důstojnost každého člověka a vyzval k odmítnutí nespravedlnosti a diskriminace.
Ruská archiepiskopie v Paříži chce volit biskupy bez souhlasu Moskvy
Západoevropská archiepiskopie ruské tradice zvažuje volbu vikárních biskupů bez schválení Moskevského patriarchátu kvůli jeho tříletému mlčení.
Policie v Číně zasáhla během bohoslužby, mezi zadrženými byly i děti
Během policejního zásahu v jednom z čínských kostelů byly zadrženy desítky věřících včetně dětí. Událost vyvolala obavy o náboženskou svobodu v zemi.
Arcibiskup Jeroným: Drogy slibují svobodu, vedou však do otroctví
Arcibiskup athénský Jeroným u příležitosti Mezinárodního dne boje proti drogám vyzval k větší podpoře prevence, léčby i pomoci lidem závislým na návykových látkách.