Svátek supraské ikony Bohorodice přilákal poutníky z celého Polska
Zdrojhttps://monaster-suprasl.pl/post/791620910294679552/święto-supraskiej-ikony-bogurodzicy
U příležitosti svátku se v mužském monastýru v Supraślu konaly 9.–10. srpna bohoslužby, které přilákaly věřící z Polska i zahraničí. Informuje o tom Bialostocko-gďanská eparchie na svém webu. Dle zprávy, mnozí přišli v rámci tradičních poutí – pěší z Białegostoku, na kajacích z Gródka a také z Varšavy, Gdaňsku a Krakova.
Monastýrní slavnosti začaly celonočním bděním, kterému předsedal arcibiskup bělověstoký a gdaňský Jakub. Během bohoslužby mu spolusloužili arcibiskup vratislavský a štětínský Jerzy, arcibiskup bělský Grzegorz, biskup lodžský a poznaňský Atanazy, biskup supraský Andrzej a biskup siemiatycki Warsonofiusz, stejně jako početně zastoupené duchovenstvo ze všech diecézí Polské pravoslavné církve.
Před zahájením bohoslužby arcibiskup Jakub ve svém úvodním slově přivítal přítomné hierarchy, duchovenstvo a poutníky. Připomněl také počátky existence monastýru a pětisetleté modlitební dědictví tohoto svatého místa. Supraský monastýr byl založen v roce 1498 magnátem Alexandrem Chodkevičem v Gródku, který tehdy patřil k Velkoknížectví litevskému.
Bohoslužby trvaly celou noc – po modlitebním pravidle byl sloužen akafist k Bohorodici a panichida za zesnulé. V e dne pak na svátek proběhly tři Božské liturgie, hlavní u venkovního oltáře vedl arcibiskup Jakub spolu s dalšími hierachy.
Na slavnosti byli i zástupci místních úřadů, armády a kulturních institucí. Po tradiční procesi kolem chrámu arcibiskup Jakub připomněl, že monastýr, ač určen mnichům, je otevřen poutníkům i potřebným. Odkázal se na evangelní čtení a přirovnal lidský život k bouřlivému moři, které nás často chce pohltit jako kdysi sv. Petra. A tehdy – stejně jako on – prosíme našeho Spasitele Ježíše Krista o záchranu. Prosíme také Jeho Neposkvrněnou Matku, která je vždy vyslyšena svým Synem, pomáhá lidem a je ochránkyní a průvodkyní pro všechny, kdo se k ní utíkají. Vladyka připomněl, že ač letos nemohl být přítomen metropolita Sawa, byl s nimi v duchu a myšlenkách – a právě díky jeho úsilí se supraský monastýr znovu obnovil.
Arcibiskup poděkoval všem přítomným – spolubratřím v biskupské službě, duchovenstvu, představitelům úřadů a ozbrojených složek, a zvláště biskupu supraskému Andrzejovi za jeho úsilí při vedení mnoha prací v monastýru a za organizaci svátku.
Na závěr převor monastýru, biskup Andrzej, vyjádřil poděkování všem shromážděným a zvlášť inženýru Aleksymu Mularczykovi za jeho velký přínos při stavebních pracích. Zdůraznil, že letos uplynulo 520 let od schválení místní mnišské komunity patriarchou Joachymem I.
Přestože dnes není bratrská komunita početná, je monastýr stále otevřen pro ty, kdo hledají pomoc, i pro ty, kdo chtějí přiložit ruku k dílu. Vladyka Andrzej poděkoval za spolupráci při rekonstrukčních pracích v katakombách a v monastýru maršálkovi vojvodství, který monastýru daroval dvě korouhve. Vyjádřil naději, že společné modlitby budou vyslyšeny, zejména modlitba za mír ve světě.
Slovo přidala i rektorka technické univerzity Marta Kosior-Kazberuk, která zmínila spolupráci mezi univerzitou a monastýrem při záchraně kdysi téměř zničených monastýrních katakomb.
Více si můžete přečíst na tomto odkaze.
Přečtěte si také
Stretnutie "Rodina rodine" v Sobranciach prinieslo duchovné slovo i hry
Pravoslávna farnosť v Sobranciach pripravila pre rodiny s deťmi tematické popoludnie zamerané na význam kresťanskej rodiny a príbeh o Noemovej arche.
Srbský patriarcha Porfirije opět navštívil výstavu Svatý Sáva
Hlava srbské pravoslavné církve si prohlédla vzácné ikony a relikvie z Chilandaru. Výstava v galerii SANU potrvá až do poloviny letošního července.
Svědectví z Bělehradu: Jak miliony věřících přivítaly pás Bohorodičky
Přinášíme kompletní překlad dvoudílné reportáže srbské redakce o hlubokých duchovních zážitcích poutníků, kteří se v Bělehradě poklonili vzácné relikvii.
V Michalovcích zasedala Eparchiální rada michalovsko-košické eparchie
Členové rady pod vedením arcibiskupa Juraje hodnotili uplynulé období a jednali o opravách církevních objektů, hospodaření i o nadcházející romské misi.
Archbiskup Sotirios Kanadský podá po 52 letech služby rezignaci
Hlava kanadské pravoslavné církve archbiskup Sotirios oznámil, že začátkem července podá rezignaci do rukou ekumenického patriarchy Bartoloměje.
Patriarchové Jeruzaléma přivezli do Gazy poselství naděje
Jeruzalémský patriarcha Theofilos III. a latinský patriarcha Pierbattista Pizzaballa navštívili Gazu, kde podpořili místní křesťany i další obyvatele postižené humanitární krizí.