Svátek Zesnutí Bohorodičky v metropolitní katedrále ve Varšavě

Věřící v katedrále sv. Marie Magdalény ve Varšavě. Zdroj: orthodox.pl

Dle zprávy z oficiální webové stránky polské pravoslavné církve, předsedal svátečním obřadům  Metropolita varšavský a celé Polské Sáva, za asistence duchovenstva a hostů katedrály. Kázání pronesl otec Jerzy Kulik, vikář katedrální farnosti, který věřícím přiblížil duchovní význam svátku. Zdůraznil jeho historické i teologické základy. „Dnešní svátek není jen vzpomínkou na poslední pozemské chvíle života Matky Boží, ale především zjevením pravdy o novém životě v Kristu.“

Metropolita varšavský a celé Polské Sáva. Zdroj: orthodox.pl

Kazatel připomněl, že v osobě Bohorodičky nachází celé lidstvo svou Matku, Přímluvkyni a Průvodkyni na cestě ke spáse. „Ona – Nejsvětější, Nejpokornější, Nejpoddanější Boží vůli – se stala živou svatyní Boha. Ačkoli mluvila málo, zanechala nám jedno přikázání, jedno duchovní dědictví, které ukazuje směr celému světu: ‚Udělejte všechno, co vám řekne‘ – slova pronesená v Káně Galilejské jsou Jejím poselstvím pro každého z nás.“

V další části kázání duchovní zdůraznil, že cesta Bohorodičky byla cestou pokory, tichosti a plné odevzdanosti Bohu. „Neučila, nekonala zázraky, a přesto byla nejdokonalejší učednicí Krista. Její život byl hymnem lásky k Bohu a člověku. Proto i my, chceme-li být skutečnými Kristovými učedníky, musíme žít tak, jak žila Ona – v lásce, pokoře a důvěře v Boží Prozřetelnost.“

Po svaté liturgii se konalo tradiční svěcení bylin a květin. Věřící přinášejí do chrámu byliny, květiny a vonné rostliny, aby byly posvěceny a staly se symbolem požehnání a uzdravení jak duchovního, tak tělesného. V modlitbách při obřadu svěcení bylin církev prosí o ochranu před působením zlých duchů, kouzly a nemocemi zvířat. V pravoslavné spiritualitě byliny připomínají, že celé stvoření vzdává chválu Bohu a podílí se na Jeho spásném plánu. Tento obřad tedy není jen požehnáním, ale také modlitbou za posvěcení hmotného světa a uzdravení celého stvoření.

Katedrála sv. Marie Magdalény ve Varšavě. Zdroj: orthodox.pl

Přečtěte si také

Stretnutie "Rodina rodine" v Sobranciach prinieslo duchovné slovo i hry

Pravoslávna farnosť v Sobranciach pripravila pre rodiny s deťmi tematické popoludnie zamerané na význam kresťanskej rodiny a príbeh o Noemovej arche.

Srbský patriarcha Porfirije opět navštívil výstavu Svatý Sáva

Hlava srbské pravoslavné církve si prohlédla vzácné ikony a relikvie z Chilandaru. Výstava v galerii SANU potrvá až do poloviny letošního července.

Svědectví z Bělehradu: Jak miliony věřících přivítaly pás Bohorodičky

Přinášíme kompletní překlad dvoudílné reportáže srbské redakce o hlubokých duchovních zážitcích poutníků, kteří se v Bělehradě poklonili vzácné relikvii.

V Michalovcích zasedala Eparchiální rada michalovsko-košické eparchie

Členové rady pod vedením arcibiskupa Juraje hodnotili uplynulé období a jednali o opravách církevních objektů, hospodaření i o nadcházející romské misi.

Archbiskup Sotirios Kanadský podá po 52 letech služby rezignaci

Hlava kanadské pravoslavné církve archbiskup Sotirios oznámil, že začátkem července podá rezignaci do rukou ekumenického patriarchy Bartoloměje.

Patriarchové Jeruzaléma přivezli do Gazy poselství naděje

Jeruzalémský patriarcha Theofilos III. a latinský patriarcha Pierbattista Pizzaballa navštívili Gazu, kde podpořili místní křesťany i další obyvatele postižené humanitární krizí.