Pravoslaví – nový „nepřítel“ Evropy, zaznělo v Evropském parlamentu

Petar Volgin. Zdroj: pogled.info

Brusel – V Evropském parlamentu zaznívají stále častěji slova, která by ještě před několika lety působila nepředstavitelně. Pravoslaví, jedna z hlavních křesťanských tradic, je vnímáno jako hrozba a nepřítel, proti němuž se obracejí někteří europoslanci, informuje portál Glasove.com.

Na jednání komise „Demokratický štít“ v Bruselu se stalo pravoslaví terčem otevřených útoků. Jeden z přítomných prohlásil, že „pravoslavní jsou primitivnější než katolíci a proto snadněji podléhají kremelské propagandě“. Jiný účastník šel ještě dál a vyzval k vyhnání všech pravoslavných kněží ze západní Evropy s tím, že jsou údajně „špiony Putina“.

Francouzská politička Nathalie Loiseau se málem nerozplakala a dokonce nechala slyšet, že jí vadí samotná přítomnost dvou pravoslavných chrámů v Paříži. Ale o mešitách v tom samém Paříži ani v jiných západoevropských městech se nezmínila.

Bulharský europoslanec Petar Volgin, který na jednání vystoupil a následně na svém facebookovém profilu zveřejnil výroky svých kolegů, označil tuto rétoriku za „nebezpečný signál“. Podle něj se z náboženství s dvoutisíciletou tradicí vytváří novodobý nepřítel. „Euroatlantisté v Bruselu mají nového oblíbeného nepřítele – pravoslaví,“ uvedl Volgin.

Podle něj je antikřesťanská atmosféra patrná i na konkrétních případech, například na Ukrajině, kde je Ukrajinská pravoslavná církev systematicky pronásledována státní mocí a její chrámy násilně přebírá konkurenční struktura.

Z řad frakcí EPP a Sociálních demokratů zazněl názor, že Rusko využívá Pravoslavnou církev jako operační základnu v srdci Evropy. Podle nich si Evropa dostatečně neuvědomuje, že Moskva zneužívá Pravoslavnou církev k vedení hybridní války. Zazněla i radikální prohlášení, že Evropa musí ze svého území vyhnat „špióny–duchovní“.

Dříve SPN informoval o tom, že poslanec Evropského parlamentu upozornil EU na pronásledování kněží UPC.

Přečtěte si také

Arcibiskupka z Canterbury se setkala s patriarchou Theofilem III. v Betlémě

Arcibiskupka Sarah během pouti do Svaté země navštívila Betlém, modlila se v Chrámu Narození Páně a setkala se s představiteli místních křesťanských církví.

V košickej katedrále oslávili sviatok sv. Jána a sv. Ivana Českého

Košická katedrála hostila archijerejskú svätú liturgiu, počas ktorej boli k úcte veriacich vyložené vzácne relikvie oboch uctievaných svätcov. 

Pravoslavní biskupové Beneluxu schválili seminář o ekologii

Setkání biskupské konference přineslo rozhodnutí o uspořádání ekologického semináře v Paříži i zřízení svěřenecké komise na ochranu nezletilých.

Stretnutie "Rodina rodine" v Sobranciach prinieslo duchovné slovo i hry

Pravoslávna farnosť v Sobranciach pripravila pre rodiny s deťmi tematické popoludnie zamerané na význam kresťanskej rodiny a príbeh o Noemovej arche.

Srbský patriarcha Porfirije opět navštívil výstavu Svatý Sáva

Hlava srbské pravoslavné církve si prohlédla vzácné ikony a relikvie z Chilandaru. Výstava v galerii SANU potrvá až do poloviny letošního července.

Svědectví z Bělehradu: Jak miliony věřících přivítaly pás Bohorodičky

Přinášíme kompletní překlad dvoudílné reportáže srbské redakce o hlubokých duchovních zážitcích poutníků, kteří se v Bělehradě poklonili vzácné relikvii.