V Řecku začala 30. panortodoxní konference o herezích a neopohanství

Fotografie z konference. Zdroj: Orthodoxia News Agency

V úterý 4. listopadu začala v duchovním centru Svatého Fótia ve městě Katerini 30. panortodoxní konference delegátů pravoslavných církví a metropolí k otázkám herezí a parareligiózních hnutí. Tématem letošního ročníku je „Neopohanství: aspekty a praktiky“. O události informuje Orthodoxia News Agency.

Jednání konference probíhá pod záštitou Jeho Blaženosti arcibiskupa athénského a celého Řecka Jeronýma a pod vedením Jeho Eminence metropolity pirejského Serafína, předsedy synodního výboru pro hereze.

Dnes ve svém úvodním poselství arcibiskup Jeroným řekl, že fenomén neopohanství: 

je součástí širšího ideologického proudu, který se snaží dekonstruovat křesťanskou tradici jakožto konstitutivní prvek moderní evropské civilizace. V řeckém prostoru se tyto skupiny, zejména prostřednictvím publikací, online intervencí, rituálních událostí a veřejných prohlášení, snaží ovlivňovat veřejné mínění a promítají alternativní, „archaický“ světonázor.

Křesťanství není prezentováno jako duchovní pokračování, ale jako nebezpečný protivník starověké řecké civilizace. Ve veřejném, tištěném a online diskurzu zástupců neopohanského prostoru je systematicky pozorováno používání agresivní a často urážlivé terminologie vůči svatým osobám a institucím církve.

Útoky se často zaměřují na postavy-symboly křesťanské víry nebo církevních dějin a prezentují je zkresleným způsobem. Použitý jazyk směřuje k ideologickému zvrácení historické reality s cílem dekonstruovat křesťanskou víru a převrátit nadčasovou historickou a kulturní kontinuitu.“

Konference se účastní zástupci Konstantinopolského, Alexandrijského, Jeruzalémského, Srbského a Bulharského patriarchátu, stejně jako delegáti pravoslavných církví Kypru, Polska a Albánie.

Jednání bude pokračovat ve středu 5. listopadu, závěrečné dokumenty mají být zveřejněny na konci týdne.

SPN nedávno zveřejnil rozhovor s vězeňským kaplanem. 

Přečtěte si také

V košickej katedrále oslávili sviatok sv. Jána a sv. Ivana Českého

Košická katedrála hostila archijerejskú svätú liturgiu, počas ktorej boli k úcte veriacich vyložené vzácne relikvie oboch uctievaných svätcov. 

Pravoslavní biskupové Beneluxu schválili seminář o ekologii

Setkání biskupské konference přineslo rozhodnutí o uspořádání ekologického semináře v Paříži i zřízení svěřenecké komise na ochranu nezletilých.

Stretnutie "Rodina rodine" v Sobranciach prinieslo duchovné slovo i hry

Pravoslávna farnosť v Sobranciach pripravila pre rodiny s deťmi tematické popoludnie zamerané na význam kresťanskej rodiny a príbeh o Noemovej arche.

Srbský patriarcha Porfirije opět navštívil výstavu Svatý Sáva

Hlava srbské pravoslavné církve si prohlédla vzácné ikony a relikvie z Chilandaru. Výstava v galerii SANU potrvá až do poloviny letošního července.

Svědectví z Bělehradu: Jak miliony věřících přivítaly pás Bohorodičky

Přinášíme kompletní překlad dvoudílné reportáže srbské redakce o hlubokých duchovních zážitcích poutníků, kteří se v Bělehradě poklonili vzácné relikvii.

V Michalovcích zasedala Eparchiální rada michalovsko-košické eparchie

Členové rady pod vedením arcibiskupa Juraje hodnotili uplynulé období a jednali o opravách církevních objektů, hospodaření i o nadcházející romské misi.