Šokující krok v USA, katolická církev chystá půlmiliardové odškodnění

Foto: Franco Origlia/Getty Images

Katolická církev ve Spojených státech připravuje vyplacení více než půl miliardy dolarů na odškodnění obětem sexuálního násilí. Kompenzace chystají zejména arcidiecéze v New Yorku a New Orleans, které dlouhodobě čelí stovkám žalob. Podle agentury AP newyorská arcidiecéze shromažďuje částku kolem 300 milionů dolarů prostřednictvím úspor i prodeje majetku, aby mohla vyplatit oběti formou takzvaného celkového urovnání pod dohledem mediátora. Na události upozornil portál Seznam Zprávy.

Kardinál Timothy Dolan uvedl, že arcidiecéze se chce dohodnout se všemi oprávněnými žadateli a rychle uzavřít případy, které sahají až k žalobám zhruba 1300 osob. Jako mediátor má působit Daniel Buckley, zkušený z předchozích odškodňovacích procesů v Los Angeles. Záměrem newyorské arcidiecéze je vyřešit co největší počet nároků bez vleklých soudních sporů.

Další významný krok učinila arcidiecéze v New Orleans, kde soud tento týden schválil urovnání s několika stovkami obětí. Těm má být vyplaceno nejméně 230 milionů dolarů. Zdejší církevní představitelé se odškodnění dlouho bránili a arcidiecéze v roce 2020 kvůli množství žalob vyhlásila insolvenci.

Katolická církev v USA čelí aférám sexuálního zneužívání již několik desetiletí. Případy byly desítky let přehlíženy a skrývány, dokud v roce 2002 deník The Boston Globe nezveřejnil sérii investigativních článků o systematickém zneužívání v bostonské arcidiecézi. Od té doby vyšly najevo další tisíce obětí a církev musela přistoupit k rozsáhlým reformám i finančnímu odškodnění.

SPN nedávno informoval o amerických konvertitech, kteří zaplňují pravoslavné chrámy a přinášejí církvi rychlý růst.

Přečtěte si také

Arcibiskupka z Canterbury se setkala s patriarchou Theofilem III. v Betlémě

Arcibiskupka Sarah během pouti do Svaté země navštívila Betlém, modlila se v Chrámu Narození Páně a setkala se s představiteli místních křesťanských církví.

V košickej katedrále oslávili sviatok sv. Jána a sv. Ivana Českého

Košická katedrála hostila archijerejskú svätú liturgiu, počas ktorej boli k úcte veriacich vyložené vzácne relikvie oboch uctievaných svätcov. 

Pravoslavní biskupové Beneluxu schválili seminář o ekologii

Setkání biskupské konference přineslo rozhodnutí o uspořádání ekologického semináře v Paříži i zřízení svěřenecké komise na ochranu nezletilých.

Stretnutie "Rodina rodine" v Sobranciach prinieslo duchovné slovo i hry

Pravoslávna farnosť v Sobranciach pripravila pre rodiny s deťmi tematické popoludnie zamerané na význam kresťanskej rodiny a príbeh o Noemovej arche.

Srbský patriarcha Porfirije opět navštívil výstavu Svatý Sáva

Hlava srbské pravoslavné církve si prohlédla vzácné ikony a relikvie z Chilandaru. Výstava v galerii SANU potrvá až do poloviny letošního července.

Svědectví z Bělehradu: Jak miliony věřících přivítaly pás Bohorodičky

Přinášíme kompletní překlad dvoudílné reportáže srbské redakce o hlubokých duchovních zážitcích poutníků, kteří se v Bělehradě poklonili vzácné relikvii.