Rumunská metropolie varuje před falešnou „pravoslavnou“ skupinou

Skupina vystupující pod názvem „Eastern Orthodox Patriarchate of the Americas“ uvádí skutečné pravoslavné hierarchy pod falešnými jmény a vydává je za své vlastní představitele. Foto: easternorthodoxpatriarchateoftheamericas.weebly.com

Rumunská pravoslavná metropolie v Americe vydala veřejné varování před skupinou vystupující pod názvem „Eastern Orthodox Patriarchate of the Americas“, která prostřednictvím internetových stránek neoprávněně používá fotografie a jména kanonických pravoslavných hierarchů s cílem vyvolat dojem legitimní církevní autority. O varování informoval portál Orthodox Christianity.

Metropolie uvedla, že dotyčná skupina nemá žádné kanonické uznání ani postavení v rámci pravoslavné církve a její činnost je založena na klamání věřících i široké veřejnosti. Jako jeden z příkladů uvádí zneužití fotografie metropolity Nicolae, který je na stránkách falešně označován jako „arcibiskup Gregory“, ačkoli s touto strukturou nemá žádnou spojitost.

Další případy zahrnují zneužití fotografie alexandrijského patriarchy Theodora II., jenž je prezentován pod smyšleným jménem „patriarcha Paulos I.“, a rovněž snímku biskupa Matěje ze Sourože, správce farností Moskevského patriarchátu v USA, který je falešně označován jako „biskup Methodius“.

Rumunská pravoslavná metropolie oznámila, že podniká právní a administrativní kroky k ochraně dobrého jména dotčených hierarchů. Duchovenstvo i věřící zároveň vyzvala k obezřetnosti, ověřování informací výhradně prostřednictvím oficiálních církevních kanálů a k vyhýbání se jakémukoli kontaktu s nekanonickými strukturami.

Redakce SPN nedávno informovala o oslavách svátku svatého Ondřeje, patrona Rumunska.

Přečtěte si také

Arcibiskup Elpidoforos: Víra bez spravedlnosti je protimluv

Arcibiskup Elpidoforos při příležitosti svátku Juneteenth připomněl důstojnost každého člověka a vyzval k odmítnutí nespravedlnosti a diskriminace.

Arcibiskupka z Canterbury se setkala s patriarchou Theofilem III. v Betlémě

Arcibiskupka Sarah během pouti do Svaté země navštívila Betlém, modlila se v Chrámu Narození Páně a setkala se s představiteli místních křesťanských církví.

V košickej katedrále oslávili sviatok sv. Jána a sv. Ivana Českého

Košická katedrála hostila archijerejskú svätú liturgiu, počas ktorej boli k úcte veriacich vyložené vzácne relikvie oboch uctievaných svätcov. 

Pravoslavní biskupové Beneluxu schválili seminář o ekologii

Setkání biskupské konference přineslo rozhodnutí o uspořádání ekologického semináře v Paříži i zřízení svěřenecké komise na ochranu nezletilých.

Stretnutie "Rodina rodine" v Sobranciach prinieslo duchovné slovo i hry

Pravoslávna farnosť v Sobranciach pripravila pre rodiny s deťmi tematické popoludnie zamerané na význam kresťanskej rodiny a príbeh o Noemovej arche.

Srbský patriarcha Porfirije opět navštívil výstavu Svatý Sáva

Hlava srbské pravoslavné církve si prohlédla vzácné ikony a relikvie z Chilandaru. Výstava v galerii SANU potrvá až do poloviny letošního července.