Vánoce palestinských křesťanů ve stínu okupace a násilí

Foto: Dawoud Abu Alkas/Reuters

Palestinští křesťané se o letošních Vánocích znovu shromáždili v Chrámu Narození Páně v Betlémě, a to poprvé od začátku války v Pásmu Gazy v roce 2023. Město se po dlouhém období ticha rozhodlo obnovit alespoň omezené vánoční oslavy jako znamení naděje uprostřed pokračujícího utrpení, informuje o tom server Al Jazeera.

Křesťané patří k nejstarším obyvatelům Svaté země, přesto jejich počet v posledních desetiletích výrazně klesá. Zatímco na počátku 20. století tvořili přibližně 12 procent obyvatel Palestiny, dnes jich podle dostupných údajů zůstává méně než 50 tisíc. Většina žije na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě, menší část v Pásmu Gazy. Dlouhodobá okupace, ekonomické potíže a omezení pohybu vedly k odchodu mnoha rodin do zahraničí.

Palestinští křesťané sdílejí s ostatními obyvateli každodenní zkušenost vojenské kontroly, násilí ze strany extremistických osadníků i právního systému, který je vystavuje nerovnému zacházení. Zvláště citlivá je situace v Jeruzalémě, kde dochází k opakovaným incidentům namířeným proti křesťanským duchovním i poutníkům a k poškozování církevních objektů.

V posledních letech byly zaznamenány také útoky na samotné chrámy. V převážně křesťanských městech, jako jsou Beit Sahour či Taybeh, došlo k vandalismu a zapalování církevních staveb. V Pásmu Gazy byly během války zasaženy i historické chrámy, včetně pravoslavného chrámu svatého Porfyria, který sloužil jako útočiště civilistům.

Navzdory těmto zkouškám se palestinští křesťané snaží zachovat svou víru i přítomnost v zemi, kde se podle evangelia narodil Kristus. Vánoční bohoslužby v Betlémě tak letos nesly nejen radost z narození Spasitele, ale i tichou modlitbu za mír, ochranu lidského života a zachování křesťanského svědectví ve Svaté zemi.

SPN dříve informoval o modlitbě za palestinské děti konané v době Narození Páně.

Přečtěte si také

Arcibiskupka z Canterbury se setkala s patriarchou Theofilem III. v Betlémě

Arcibiskupka Sarah během pouti do Svaté země navštívila Betlém, modlila se v Chrámu Narození Páně a setkala se s představiteli místních křesťanských církví.

V košickej katedrále oslávili sviatok sv. Jána a sv. Ivana Českého

Košická katedrála hostila archijerejskú svätú liturgiu, počas ktorej boli k úcte veriacich vyložené vzácne relikvie oboch uctievaných svätcov. 

Pravoslavní biskupové Beneluxu schválili seminář o ekologii

Setkání biskupské konference přineslo rozhodnutí o uspořádání ekologického semináře v Paříži i zřízení svěřenecké komise na ochranu nezletilých.

Stretnutie "Rodina rodine" v Sobranciach prinieslo duchovné slovo i hry

Pravoslávna farnosť v Sobranciach pripravila pre rodiny s deťmi tematické popoludnie zamerané na význam kresťanskej rodiny a príbeh o Noemovej arche.

Srbský patriarcha Porfirije opět navštívil výstavu Svatý Sáva

Hlava srbské pravoslavné církve si prohlédla vzácné ikony a relikvie z Chilandaru. Výstava v galerii SANU potrvá až do poloviny letošního července.

Svědectví z Bělehradu: Jak miliony věřících přivítaly pás Bohorodičky

Přinášíme kompletní překlad dvoudílné reportáže srbské redakce o hlubokých duchovních zážitcích poutníků, kteří se v Bělehradě poklonili vzácné relikvii.