Květná neděle v Jeruzalémě proběhla s omezeními

Foto: Jeruzalémský patriarchát

Jeruzalémský patriarchát oslavil v neděli 5. dubna svátky Vjezdu Páně do Jeruzaléma, známé jako Květná neděle. Bohoslužby se konaly v chrámu Božího hrobu za přísných bezpečnostních opatření. Informuje o tom Orthodox Times s odkazem na Jeruzalémský patriarchát.

Slavnost začala již večer předchozího dne večerní bohoslužbou a pokračovala ranní svatou liturgií, které předsedal patriarcha Jeruzaléma Theofilos III. spolu s dalšími hierarchi a duchovenstvem.

Kvůli současné bezpečnostní situaci byl počet účastníků výrazně omezen a bohoslužeb se zúčastnili především mniši žijící v chrámu a členové Bratrstva Svatého hrobu.

Po liturgii následovalo tradiční procesí, které třikrát obešlo chrám Božího hrobu. Účastníci nesli palmové ratolesti jako symbol víry a připomínku slavnostního přijetí Krista při jeho vjezdu do Jeruzaléma.

Slavnosti byly zakončeny návratem do patriarchátu, kde patriarcha věřícím popřál požehnaný Velký týden.

SPN nedávno informoval o Velikonocích ve Svaté zemi, které letos probíhají ve stínu omezení a násilí.

Přečtěte si také

Evropští poutníci ocenili obnovu Albánské pravoslavné církve

Skupina pravoslavných poutníků z několika evropských zemí navštívila Albánii a seznámila se s výsledky obnovy tamní pravoslavné církve po desetiletích pronásledování.

Metropolita Sáva posvětil nové antiminsy pro farnosti

Ve varšavské katedrále svaté Marie Magdalény byly posvěceny nové antiminsy určené pro farnosti Varšavsko-bělské eparchie.

Tři hierarchové pomohli budovat pravoslavnou jednotu v USA

Vztahy mezi pravoslavnými jurisdikcemi ve Spojených státech pomáhali ve druhé polovině 20. století utvářet tři významní hierarchové. Jejich spolupráce položila základy dnešní pravoslavné spolupráce v Americe.

Turecko před summitem NATO masivně zatýká, zadrželo přes 200 lidí

Bezpečnostní složky v Ankaře provedly rozsáhlé zátahy proti extremistům. Podle opozice a médií jsou ale mezi zatčenými i kritici režimu a aktivisté.

Na úřad metropolity Besarábie byli nominováni dva kandidáti

Metropolitní synod v Kišiněvě vybral dva biskupy, kteří se ucházejí o vedení Besarabské metropolie. Volbu nového metropolity potvrdí Posvátný synod.

"Havarijní stav věžičky ohrožuje nejstarší pravoslavný chrám"

S takovým prohlášením se farníci obracejí na veřejnost s výzvou k finanční pomoci na opravu chrámu svaté Olgy ve Františkových Lázních.