Pravoslavní kněží přinesli velikonoční světlo do italských věznic

Zdroj: basilica.ro

Duchovní a věřící Rumunské pravoslavné církve v Itálii navštívili v úterý 14. dubna 2026 věznice Rebibbia v Římě a zařízení v Rieti. Cílem mise bylo zprostředkovat oslavy Paschy lidem ve výkonu trestu, kteří se nemohli účastnit bohoslužeb ve svých farnostech. Informuje o tom agentura Basilica.ro.

V římské věznici Rebibbia, která je největším zařízením svého druhu v italské metropoli, sloužili kněží večerní bohoslužbu nazývanou „druhá Pascha“. Vězni, kteří se připravili svatou zpovědí, přijali eucharistii a všichni přítomní obdrželi posvěcený chléb a dary připravené farníky z regionu Lazio. Podle koordinátora mise, otce Bogdana Petreho, vyžadovala návštěva složité úřední postupy, ale výsledné emoce a vděčnost vězňů byly pro všechny zúčastněné silným svědectvím.

Podobná akce se uskutečnila i ve věznici Rieti. Zde se v hromadné modlitbě spojili pravoslavní vězni různých národností – vedle Rumunů také Moldavané a další. Otec Constantin Holban k nim promluvil o síle odpuštění a proměňující moci Vzkříšení. Dobrovolníci následně rozdali balíčky s tradičními pokrmy, jako jsou červená vejce, drob nebo sladký chléb cozonac. Podobné pastorační návštěvy proběhly také v Turíně a v římské věznici Regina Coeli.

SPN dříve informoval: Křesťané z řad rumunské i srbské pravoslavné komunity oslavili v srbském Vršaci společně svátek Vzkříšení. Tradiční křížový chod v čele s hierarchy obou církví zdůraznil duchovní jednotu a bratrství.

Přečtěte si také

Tři hierarchové pomohli budovat pravoslavnou jednotu v USA

Vztahy mezi pravoslavnými jurisdikcemi ve Spojených státech pomáhali ve druhé polovině 20. století utvářet tři významní hierarchové. Jejich spolupráce položila základy dnešní pravoslavné spolupráce v Americe.

Turecko před summitem NATO masivně zatýká, zadrželo přes 200 lidí

Bezpečnostní složky v Ankaře provedly rozsáhlé zátahy proti extremistům. Podle opozice a médií jsou ale mezi zatčenými i kritici režimu a aktivisté.

Na úřad metropolity Besarábie byli nominováni dva kandidáti

Metropolitní synod v Kišiněvě vybral dva biskupy, kteří se ucházejí o vedení Besarabské metropolie. Volbu nového metropolity potvrdí Posvátný synod.

"Havarijní stav věžičky ohrožuje nejstarší pravoslavný chrám"

S takovým prohlášením se farníci obracejí na veřejnost s výzvou k finanční pomoci na opravu chrámu svaté Olgy ve Františkových Lázních.

Ukrajinská rada církví vyzvala v Bruselu k rychlému přijetí země do EU

Představitelé Všoukrajinské rady církví během setkání s evropskými experty v Belgii podpořili co nejrychlejší integraci Ukrajiny do Evropské unie.

Arcibiskup Juraj: Za žiarivými úsmevmi na sieťach sa skrýva vnútorná prázdnota

V homílii na sviatok novomučeníkov moslimskej poroby vladyka hovoril o sociálnych sieťach, vnútornej prázdnote a hľadaní skutočného šťastia