Astronaut NASA se po návratu rozplakal před křížem
Posádka Artemis II. Velitel posádky Reid Wiseman (dole uprostřed).
Astronauti NASA, kteří se 11. dubna vrátili z mise k Měsíci, promluvili o svých prožitcích na tiskové konferenci v Johnsonově vesmírném středisku. Jeden z novinářů se astronauta zeptal zda po návratu na Zemi zažil „posun ve vědomí“.
Velitel posádky Reid Wiseman poté popsal moment, kdy krátce po přistání na lodi námořnictva požádal o návštěvu kaplana, protože nedokázal jiným způsobem zpracovat to, co v kosmu viděl.
Nejsem zrovna nábožensky založený člověk, ale neexistovala žádná jiná cesta, jak cokoli vysvětlit nebo prožít. Požádal jsem tedy kaplana na lodi námořnictva, aby nás na minutu navštívil. A když ten muž vešel, nikdy v životě jsem ho neviděl, ale uviděl jsem kříž na jeho límci a prostě jsem se rozplakal," řekl na konferenci astronaut.
Dále vysvětlil, že kvůli náročnému programu po přistání zatím neměl dostatek času na vnitřní zpracování všech dojmů. Podle jeho slov byla posádka po návratu okamžitě podrobena sérii lékařských a fyzických testů i vědeckých analýz.
„Je velmi těžké plně pochopit, čím jsme právě prošli. Neměli jsme čas na dekompresi ani na reflexi. Vycházím tedy jen z toho, co jsme viděli. Když došlo k zatmění Slunce za Měsícem, myslím, že my všichni čtyři (...)Nemyslím si, že se lidstvo vyvinulo do bodu, kdy by bylo schopno pochopit, na co se právě díváme, protože to bylo nadpozemské,‘“ doplnil velitel Wiseman.
K jeho slovům se následně připojil pilot mise Victor Glover, který je praktikujícím křesťanem. Potvrdil, že prožíval identické pocity úžasu jako jeho kolega. „Jediné, co bych dodal, je, že já jsem nábožensky založený člověk, ale všechno ostatní je stejné. Něco v tom je, a jakmile to začneme vnitřně zpracovávat, řeknu vám víc příští týden. Ještě jsem neměl příležitost to v sobě všechno rozbalit,“ uzavřel Glover.
SPN dříve informoval: Astronaut Glover o Bibli a Zemi uprostřed prázdnoty
Přečtěte si také
V Michalovcích zasedala Eparchiální rada michalovsko-košické eparchie
Členové rady pod vedením arcibiskupa Juraje hodnotili uplynulé období a jednali o opravách církevních objektů, hospodaření i o nadcházející romské misi.
Archbiskup Sotirios Kanadský podá po 52 letech služby rezignaci
Hlava kanadské pravoslavné církve archbiskup Sotirios oznámil, že začátkem července podá rezignaci do rukou ekumenického patriarchy Bartoloměje.
Patriarchové Jeruzaléma přivezli do Gazy poselství naděje
Jeruzalémský patriarcha Theofilos III. a latinský patriarcha Pierbattista Pizzaballa navštívili Gazu, kde podpořili místní křesťany i další obyvatele postižené humanitární krizí.
Patriarcha Bartoloměj: Život není digitální, ale Boží dar
Ekumenický patriarcha Bartoloměj vyzval k dialogu jako jediné cestě k míru a varoval před tím, aby umělá inteligence vytlačila lidskost a duchovní hodnoty.
Evropští poutníci ocenili obnovu Albánské pravoslavné církve
Skupina pravoslavných poutníků z několika evropských zemí navštívila Albánii a seznámila se s výsledky obnovy tamní pravoslavné církve po desetiletích pronásledování.
Metropolita Sáva posvětil nové antiminsy pro farnosti
Ve varšavské katedrále svaté Marie Magdalény byly posvěceny nové antiminsy určené pro farnosti Varšavsko-bělské eparchie.