Církev není „demogracie": Vladyka Juraj kritizuje honbu za lajky a selfíčky
Foto z 19.dubna - Arcibiskup Juraj. Zdroj: FB MKPE
Vladyka Juraj, arcibiskup michalovsko-košický, zveřejnil na oficiálním facebookovém profilu Michalovsko- košické eparchie obsáhlé vyjádření, v němž ostře kritizuje současné trendy v církevním prostředí. V textu nadepsaném „O kněžské službě, Církvi, médiích a 'demogracii'“ upozorňuje na nebezpečí, kdy je hodnota kněze či biskupa měřena pouze jeho digitální stopou.
Arcibiskup v úvodu poukazuje na fenomén, který označuje za „nešvar“ – posuzování kleriků podle „vychytaných“ momentů. „
Diakoni, kněží a biskupové jsou posuzováni a porovnáváni, přičemž jediným reálným kritériem takového soudu je často přítomnost na sociálních médiích a 'vychytané' momenty: drnkání na kytaru, pískání penalt při fotbale, potřeba neustále se ke všemu vyjadřovat, 'povedené' selfíčko...“
Zároveň zdůrazňuje, že církevní služba má zůstat v tichosti a pokoře, mimo světla reflektorů. V příspěvku vyzdvihuje duchovní, kteří slouží věrně a bez publicity v odlehlých oblastech. „Znám hromadu kleriků, kteří v tichosti, bez světel 'ájfounů' nesou kříž své služby, každý den, v tichosti, ale věrně, trpělivě, s modlitbou a s láskou. V zapadlých místech, kde lišky dávají dobrou noc,“ píše arcibiskup s tím, že tito lidé nepotřebují veřejné uznání.
Přiznává přitom, že sociální sítě sám využívá, ale odmítá, aby se Evangelium měnilo v nástroj marketingu. Vladyka se ironicky vyjádřil k tomu, jak snadné je vytvořit o sobě na internetu falešný obraz svatosti.
Když budu chtít, můžu a jsem schopen odprezentovat takový program a momentky, že už mi skoro můžete dát psát ikonu. Soucitně hledím do tváře ubožáka, citlivě vnímajíc se sladkobolným úsměvem potřeby každého. Jásající davy, moudrá slova.......
Ale pro Pána, Církev a poselství Evangelia přece není o sebeprezentaci“
Dává to do kontrastu se skrytou službou mnoha duchovních v terénu, kteří v zapadlých místech věrně nesou svůj kříž bez světel „ájfounů“ a potřeby publicity.
V závěru svého vyjádření se arcibiskup dotýká i samotné podstaty správy církve, přičemž používá ironický odkaz na nechvalně známý projev Milouše Jakeše. „Církev není 'demogracie', jak říkal soudruh Milouš Jakeš, ani nepatří 'lidu' ani kléru,“ píše vladyka.Podle něj se misie církve neměří počtem „lajků“, ale lidskými osudy proměněnými vírou. „A už vůbec ne [Církev] patří rádoby revolucionářům typu 'has been and wannabe' ('kdysi byl' a 'chtěl by být, ale nevyšlo'),“ uzavírá vladyka. Ačkoliv je text velmi adresný, není zcela zřejmé, na jakou konkrétní událost či osobu arcibiskup Juraj reaguje, ani co bylo bezprostředním podnětem k sepsání tohoto kritického zamyšlení.
SPN dříve informoval: Košickí veriaci sa modlili na najväčšom slovenskom cintoríne
Přečtěte si také
Metropolita Sáva posvětil nové antiminsy pro farnosti
Ve varšavské katedrále svaté Marie Magdalény byly posvěceny nové antiminsy určené pro farnosti Varšavsko-bělské eparchie.
Tři hierarchové pomohli budovat pravoslavnou jednotu v USA
Vztahy mezi pravoslavnými jurisdikcemi ve Spojených státech pomáhali ve druhé polovině 20. století utvářet tři významní hierarchové. Jejich spolupráce položila základy dnešní pravoslavné spolupráce v Americe.
Turecko před summitem NATO masivně zatýká, zadrželo přes 200 lidí
Bezpečnostní složky v Ankaře provedly rozsáhlé zátahy proti extremistům. Podle opozice a médií jsou ale mezi zatčenými i kritici režimu a aktivisté.
Na úřad metropolity Besarábie byli nominováni dva kandidáti
Metropolitní synod v Kišiněvě vybral dva biskupy, kteří se ucházejí o vedení Besarabské metropolie. Volbu nového metropolity potvrdí Posvátný synod.
"Havarijní stav věžičky ohrožuje nejstarší pravoslavný chrám"
S takovým prohlášením se farníci obracejí na veřejnost s výzvou k finanční pomoci na opravu chrámu svaté Olgy ve Františkových Lázních.
Ukrajinská rada církví vyzvala v Bruselu k rychlému přijetí země do EU
Představitelé Všoukrajinské rady církví během setkání s evropskými experty v Belgii podpořili co nejrychlejší integraci Ukrajiny do Evropské unie.