В Україні за час війни постраждали 183 храми, – Держетнополітики
24 липня 2022 року в Держслужбі України з етнополітики та свободи слова опублікували дані про постраждалі в результаті війни релігійні споруди – церкви, мечеті, синагоги, освітні та адміністративні будівлі релігійних громад України. Інформація та інтерактивна карти розміщені на сайті ДЕСС.
Зі 183 пошкоджених релігійних споруд 173 – християнські. Більшість із них – 127 – належать Українській Православній Церкві, це 73% усіх пошкоджених релігійних споруд. Постраждали також 22 будівлі протестантських громад, 19 – ПЦУ, три – РКЦ, дві – УГКЦ, а також 5 мусульманських та 5 іудейських культових споруд.
Найбільше пошкоджених храмів УПЦ у Донецькій та Луганській областях – 45 та 40 відповідно. У Київській області постраждали 34 релігійні споруди канонічної Церкви, у Харківській – 25.
Як писала СПЖ, на початок липня, за даними Інституту релігійної свободи, від воєнних дій постраждало понад 240 храмів.
Přečtěte si také
Arcibiskup Michal popřál k Velikonocům: „Kristus vstal z mrtvých!“
Přinášíme plné znění Velikonočního blahopřání arcibiskupa pražského a českých zemí Michala.
V Jeruzalémě sestoupil Blahodatný oheň
Bohoslužbu v chrámu nad Hrobem Páně vedl jeruzalémský patriarcha Theofilos III.
Velká sobota - Den, kdy Bůh spočívá v hrobě
Velká sobota je dnem ticha, klidu a očekávání. Je to den, kdy se Kristovo tělo nachází v hrobě, ale On sám sestupuje do podsvětí, aby přinesla světlo těm, kdo od pradávna čekali na Spasitele. Je to den, kdy se zdánlivě nic neděje – a přesto se právě dnes odehrává tajemství vítězství nad smrtí
Paschální poselství Posvátného synodu PCČZS
Posvátný synod Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku se obrátil s Paschálním poselstvím. Oficiální Paschální poselství bylo zveřejněno na webových stránkach většiny eparchii PCČZS.
Tajemství Kristova hrobu
Symbolem Velkého pátku je hrob Páně, na kterém je zobrazeno tělo Ježíše Krista, sneseného z kříže a uloženého do hrobu.