25 жовтня Церква вшановує пам'ять святителя Мартина Милостивого
До прийняття чернецтва Мартин був воєначальником при імператорі Юліані Відступнику і відрізнявся хоробрістю. Коли варвари напали на імперію, за наказом імператора святий Мартин зі своїм загоном вийшов з міста, щоб воювати з ними.
Зустрівши на дорозі жебрака, він віддав йому свою одежу. Вночі святому явився Господь Іісус Христос і пообіцяв перемогу над ворогом, що незабаром і сталося. Імператор урочисто зустрів переможця і запропонував йому принести жертву ідолам в подяку за здобуту перемогу.
Але святий Мартин сказав, що хоче принести жертву Христу, за допомогою якого переміг ворогів, і стати ченцем. Імператор відпустив святого.
Через сім років подвижницького життя святий Мартин був поставлений єпископом Турським. Святитель Мартин мав дар прозорливості та чудотворень. Помер він в кінці IV століття.
Přečtěte si také
Arcibiskup Michal popřál k Velikonocům: „Kristus vstal z mrtvých!“
Přinášíme plné znění Velikonočního blahopřání arcibiskupa pražského a českých zemí Michala.
V Jeruzalémě sestoupil Blahodatný oheň
Bohoslužbu v chrámu nad Hrobem Páně vedl jeruzalémský patriarcha Theofilos III.
Velká sobota - Den, kdy Bůh spočívá v hrobě
Velká sobota je dnem ticha, klidu a očekávání. Je to den, kdy se Kristovo tělo nachází v hrobě, ale On sám sestupuje do podsvětí, aby přinesla světlo těm, kdo od pradávna čekali na Spasitele. Je to den, kdy se zdánlivě nic neděje – a přesto se právě dnes odehrává tajemství vítězství nad smrtí
Paschální poselství Posvátného synodu PCČZS
Posvátný synod Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku se obrátil s Paschálním poselstvím. Oficiální Paschální poselství bylo zveřejněno na webových stránkach většiny eparchii PCČZS.
Tajemství Kristova hrobu
Symbolem Velkého pátku je hrob Páně, na kterém je zobrazeno tělo Ježíše Krista, sneseného z kříže a uloženého do hrobu.