Турки розбирають вірменську церкву, щоб з її каменів побудувати мечеть
Стародавня вірменська церква з монастирського комплексу «Варагаванк» в провінції Ван на межі зникнення. Турки поступово розбирають її, використовуючи каміння для будівництва мечеті, повідомляє видання yeniozgurpolitika.org.
Церква зводилась у VII-VIII століттях нашої ери. В період існування вірменського царства тут розташовувалась резиденція архієпископів Вана.
Після геноциду вірмен в Османській імперії 1915 року монастир був покинутий.
Турецька влада неодноразово повідомляла про трепетне ставлення до культурної спадщини релігійних етнічних меншин. Проте, згідно з даними ЮНЕСКО, з 913 храмів, які пережили геноцид вірмен, до 1974 року 464 були повністю знищені, 252 перебували в руїнах, а 197 храмів були на межі зникнення.
Читайте матеріали СПЖ тепер і в Telegram.
Přečtěte si také
Arcibiskup Michal popřál k Velikonocům: „Kristus vstal z mrtvých!“
Přinášíme plné znění Velikonočního blahopřání arcibiskupa pražského a českých zemí Michala.
V Jeruzalémě sestoupil Blahodatný oheň
Bohoslužbu v chrámu nad Hrobem Páně vedl jeruzalémský patriarcha Theofilos III.
Velká sobota - Den, kdy Bůh spočívá v hrobě
Velká sobota je dnem ticha, klidu a očekávání. Je to den, kdy se Kristovo tělo nachází v hrobě, ale On sám sestupuje do podsvětí, aby přinesla světlo těm, kdo od pradávna čekali na Spasitele. Je to den, kdy se zdánlivě nic neděje – a přesto se právě dnes odehrává tajemství vítězství nad smrtí
Paschální poselství Posvátného synodu PCČZS
Posvátný synod Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku se obrátil s Paschálním poselstvím. Oficiální Paschální poselství bylo zveřejněno na webových stránkach většiny eparchii PCČZS.
Tajemství Kristova hrobu
Symbolem Velkého pátku je hrob Páně, na kterém je zobrazeno tělo Ježíše Krista, sneseného z kříže a uloženého do hrobu.