У Мережі нагадали, що в XIX ст. уніатські ієрархи дбали про руський мир

Портрет митрополита УГКЦ Михайла Левицького. Фото: wikipedia

У XIX столітті уніатські ієрархи дбали про «руський мир». Про це нагадали в тг-каналі Історія України, опублікувавши фото замітки з львівської газети того періоду.

Так, у «Галичо-руському віснику», який вийшов у Львові в липні 1849 року, автор статті повідомив про хворобу греко-католицького митрополита Михайла Левицького (глава УГКЦ з 1816 по 1858 р. – Ред.) і побажав йому одужання, щоб згодом і далі «опікуватися стадом Руського миру» (оцифрована версія газети представлена на сервісі Calaméo, замітка про уніатського митрополита – на стор. 8, – Ред.).

«Галичо-руський вісник» (Галичо-Рускій Вѣстнікъ) – австрійська імперська урядова газета, яка виходила в Лемберзі (назва Львова в австрійський і австро-угорський періоди його історії) русинською мовою з липня 1849 до лютого 1850 року.

У наші дні уніати ведуть з «руським миром» активну боротьбу. Наприклад, у Золочеві Львівської області вони стали учасниками цькування сім’ї священика УПЦ, оскільки, як пояснив клірик УГКЦ Микола Мандрик, «вони (представники УПЦ, – Ред.) починають вилазити, як ті щурі з дірок, і починають намагатися впроваджувати тут "Руський мир"».

Přečtěte si také

Arcibiskup Michal popřál k Velikonocům: „Kristus vstal z mrtvých!“

Přinášíme plné znění Velikonočního blahopřání  arcibiskupa pražského a českých zemí Michala.

V Jeruzalémě sestoupil Blahodatný oheň

Bohoslužbu v chrámu nad Hrobem Páně vedl jeruzalémský patriarcha Theofilos III.

Velká sobota - Den, kdy Bůh spočívá v hrobě

Velká sobota je dnem ticha, klidu a očekávání. Je to den, kdy se Kristovo tělo nachází v hrobě, ale On sám sestupuje do podsvětí, aby přinesla světlo těm, kdo od pradávna čekali na Spasitele. Je to den, kdy se zdánlivě nic neděje – a přesto se právě dnes odehrává tajemství vítězství nad smrtí

Paschální poselství Posvátného synodu PCČZS

Posvátný synod Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku se obrátil s Paschálním poselstvím. Oficiální Paschální poselství bylo zveřejněno na webových stránkach většiny eparchii PCČZS.  

Tajemství Kristova hrobu

Symbolem Velkého pátku je hrob Páně, na kterém je zobrazeno tělo Ježíše Krista, sneseného z kříže a uloženého do hrobu.

Veľkopiatkový pozdrav vladyky Juraja

Na oficiální facebookové stránce  Michalovsko-košické eparchie bylo zveřejněno video s veľkopiatkovým pozdravem vladyku Juraja, arcibiskupa michalovsko-košického . V tomto duchovním pozdravu se vladyka obrací k věřícím s výzvou, aby v tento svatý den stáli spolu s celou Církví pod křížem našeho Pána Ježíše Krista a v pokoře mu odevzdali vše, co nesou ve svých srdcích.