Metropolita Viktor: Bolí, že relikvie Lavry se mění na objekty pro pokusy.

Metropolita Chmelnycky Viktor. Foto: Chmelnycká eparchie

 Metropolita chmelnycký Viktor vyjádřil hluboké znepokojení nad situací kolem ostatků kyjevských svatých, které se chystá zkoumat komise Ministerstva kultury, do jejíhož složení byli zařazeni biologové, embryologové a dokonce i veterináři, píše tisková služba Chmelnycké eparchie.

„Dnes se ostatky kyjevských svatých, které jsou pro nás tou největší svatyní a které jsou uctívány pravoslavnými lidmi v mnoha zemích a na všech kontinentech, chystají zkoumat z hlediska jejich vědecké a historické hodnoty,“ poznamenal arcibiskup s obavami.

Vladyka připomněl dlouholetou tradici uctívání těchto svatyní a jak dříve nekonečný proud poutníků navštěvoval jeskyně Kyjevsko-pečerské lávry. „Nyní, k velkému politování, není možné jen tak vstoupit do jeskyní a pomodlit se ke svatým Božím služebníkům, není možné pocítit to nebe na zemi, o kterém psal Jan Klimak,“ zdůraznil metropolita.

Podle slov arcibiskupa vyvolává zvláštní znepokojení otázka, jak se budou členové vědecké komise k ostatkům chovat. „Dvakrát ročně bratři Kyjevsko-pečerské lávry převlékali svaté ostatky. Dělali to mniši s neustálou modlitbou na rtech, s úctou se dotýkali ostatků svatých,“ poznamenal a připomněl, že podle učení Církve milost Ducha Svatého posvěcuje nejen duše svatých, ale i jejich těla – a neopouští je ani po tělesné smrti.

„Jak se budou vědci, kteří jsou členy komise pro ‚inventarizaci svatých‘, k ostatkům chovat? Budou se jich dotýkat s modlitbou? Budou věřit v jejich svatost?“ klade si otázky metropolita Viktor.

Navzdory vzniklé situaci vladyka vyzval věřící, aby následovali příklad Kristových učedníků, kteří se ani v nejtěžších chvílích nezřekli svého Učitele. „Pro nás, pravoslavné věřící křesťany, je historická a vědecká hodnota nesmrtelných ostatků již nepochybně potvrzena svatostí jejich života. Proto budeme pokračovat v modlitbách ke svatým Kyjevsko-pečerským, ctít jejich památku a snažit se alespoň v malé míře napodobovat jejich činy,“ zdůraznil arcibiskup.

Na závěr svého proslovu metropolita Viktor pronesl:
„Svatí otcové naši Pečerskí, modlete se k Bohu za nás!“

Dříve SPN psalo, že se teolog z Řecka obrátil na představitele Církví kvůli rouhání v Lávře.

Přečtěte si také

Arcibiskup Michal popřál k Velikonocům: „Kristus vstal z mrtvých!“

Přinášíme plné znění Velikonočního blahopřání  arcibiskupa pražského a českých zemí Michala.

V Jeruzalémě sestoupil Blahodatný oheň

Bohoslužbu v chrámu nad Hrobem Páně vedl jeruzalémský patriarcha Theofilos III.

Velká sobota - Den, kdy Bůh spočívá v hrobě

Velká sobota je dnem ticha, klidu a očekávání. Je to den, kdy se Kristovo tělo nachází v hrobě, ale On sám sestupuje do podsvětí, aby přinesla světlo těm, kdo od pradávna čekali na Spasitele. Je to den, kdy se zdánlivě nic neděje – a přesto se právě dnes odehrává tajemství vítězství nad smrtí

Paschální poselství Posvátného synodu PCČZS

Posvátný synod Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku se obrátil s Paschálním poselstvím. Oficiální Paschální poselství bylo zveřejněno na webových stránkach většiny eparchii PCČZS.  

Tajemství Kristova hrobu

Symbolem Velkého pátku je hrob Páně, na kterém je zobrazeno tělo Ježíše Krista, sneseného z kříže a uloženého do hrobu.

Veľkopiatkový pozdrav vladyky Juraja

Na oficiální facebookové stránce  Michalovsko-košické eparchie bylo zveřejněno video s veľkopiatkovým pozdravem vladyku Juraja, arcibiskupa michalovsko-košického . V tomto duchovním pozdravu se vladyka obrací k věřícím s výzvou, aby v tento svatý den stáli spolu s celou Církví pod křížem našeho Pána Ježíše Krista a v pokoře mu odevzdali vše, co nesou ve svých srdcích.