Konkláve ve Vatikánu. Jak probíhá volba nového papeže?

Vatikán - Zdroj: PRO TRAVEL CK, s.r.o.

Zdroj: Photo / Vatican Media via AFP

Smrt římského papeže znamená pro katolickou církev nejen zármutek, ale i začátek důležitého období: sede vacante – „uprázdněného stolce“. Během této doby přebírá řízení Vatikánu kardinálský sbor a připravuje se konkláve, tedy volba nového papeže. Volba probíhá v uzavřeném režimu v Sixtinské kapli ve Vatikánu. Účastní se jí kardinálové mladší 80 let, kterých bývá okolo 120. Před zahájením skládají přísahu mlčenlivosti a jsou izolováni od vnějšího světa. Volí se písemně, dvakrát dopoledne a dvakrát odpoledne. Po každém kole se volební lístky spálí – černý kouř značí, že papež zvolen nebyl, bílý znamená úspěšnou volbu. Pro zvolení je potřeba dvoutřetinová většina. Nový papež volbu přijímá, zvolí si jméno a vystoupí na balkon baziliky sv. Petra. Kardinál protodiákon oznámí „Habemus Papam!“ a nově zvolený pontifik udělí první požehnání „Urbi et Orbi“.

Kdo může být zvolen papežem?

Formálně může být papežem zvolen jakýkoli pokřtěný římskokatolický muž, ale od roku 1378 byli vždy zvoleni pouze kardinálové. Podle agentury AP jsou hlavními kandidáty:
·      Kardinál Pietro Parolin (Itálie, 70 let) – státní sekretář Vatikánu a zkušený diplomat.
·      Kardinál Marc Ouellet (Kanada, 80 let) – vedl vatikánský úřad pro biskupy v letech 2010–2023.
·     Kardinál Christoph Schönborn (Rakousko, 80 let) – žák papeže Benedikta XVI., známý jako osobnost blízká konzervativnímu proudu.
·      Kardinál Luis Tagle (Filipíny, 67 let) – jmenován Františkem do čela rozsáhlého misionářského úřadu Svatého stolce.
·      Kardinál Matteo Zuppi (Itálie, 69 let) – blízký spolupracovník Františka, předsedal Italské biskupské konferenci.
Více informací o kardinálech si můžete přečíst po kliknutí na odkaz.

Podle Vatikánského tiskového úřadu se pohřeb papeže Františka uskuteční v sobotu 26. dubna 2025 v 10:00 na Svatopetrském náměstí. Obřadu bude předsedat kardinál Giovanni Battista Re, děkan kardinálského kolegia. Pozůstatky zesnulého papeže budou vystaveny pro veřejnost od středy 23. dubna v bazilice sv. Petra. Konkláve by měla začít mezi 6. a 12. květnem.

Přečtěte si také

Pútnický zájazd na Korfu: Pravoslávni veriaci sa v júni vydajú na ostrov svätého Spiridona

Pravoslávna cirkevná obec v Topoľčanoch organizuje v dňoch 13. – 20. júna 2025 duchovne zameraný pútnický zájazd do Grécka . Osem dní pod vedením otca Jána Zozuľaka strávia pútnici na ostrove Korfu (Kerkyra) a v jeho okolí, pričom navštívia aj ostrovčeky Pontikonisi a Erikusa.

Přípravy na volbu nového papeže vrcholí. Vatikán instaloval komín pro kouřové signály

Ve Vatikánu vrcholí přípravy na konkláve. V pátek dopoledne instalovali hasiči na střechu Sixtinské kaple charakteristickou komínovou konstrukci, z níž během hlasování vystoupá tradiční kouř. Právě ten veřejnosti signalizuje, zda došlo k výběru nové hlavy katolické církve.

„Mlčení tváří v tvář rouhání na Ukrajině je spoluvina“: pohled z Bulharska

Bulharský teolog poskytl portálu SPN obsáhlý rozhovor, ve kterém nabídl nekompromisní pohled na problémy, kterým čelí pravoslaví – jak na Ukrajině, tak i ve světě.

V Rumunské církvi byly nalezeny ostatky dvou nově kanonizovaných svatých.

V monastýru Sihastria proběhla exhumace ostatků svatých Paisije a Kleopy.

Jak pravoslavná církev pomáhá uprchlíkům z Ukrajiny? Rozhovor s duchovním

V rozhovoru s otcem Vasylem nahlížíme na to, jakou duchovní podporu církev poskytuje uprchlíkům, jaké problémy nejvíce trápí nově příchozí a zda se změnil jazyk a struktura bohoslužeb v českých pravoslavných farnostech.

Dnes je den vzpomínky na zesnulé

Dnešnímu dni se také říká Radonica (z církevněslovanského „radost“) je to den, který připadá na úterý druhého týdne po Pasše (tedy na devátý den po Vzkříšení Krista).