Estonský prezident vetoval zákon namířený proti Estonské pravoslavné církvi

Alar Karis Zdroj: Priit Mürk/ERR

Podle informací  ERR News prezident Estonska Alar Karis odmítl podepsat novelu zákona o náboženských organizacích, kterou předtím schválil parlament. Karis své rozhodnutí odůvodnil ústavními důvody a zdůraznil nutnost přesnějšího právního vymezení.

Dne 9. dubna 2025 estonský parlament (Riigikogu) schválil zákon, který zakazuje náboženským organizacím v Estonsku udržovat vazby s cizími subjekty, pokud tyto vazby představují hrozbu pro národní bezpečnost, ústavní pořádek nebo veřejný klid. Zákon se konkrétně zaměřuje na organizace, které podporují vojenskou agresi nebo vyzývají k válce.​

Prezident Alar Karis však dnes 24.dubna odmítl zákon podepsat a vrátil ho parlamentu k přepracování s odůvodněním, že navrhované změny jsou v rozporu s estonskou ústavou. Ve svém oficiálním prohlášení uvedl:
„Moskevský patriarchát podkopává svrchovanost a demokracii států, ale v tomto znění je novela zákona v rozporu s články 40, 48 a 11 ústavy, protože nepřiměřeně omezuje svobodu sdružování a náboženského vyznání.“

Tento krok vyvolal různé reakce. Zatímco někteří ocenili prezidentovu snahu chránit náboženskou svobodu, jiní vyjádřili obavy z možného pokračujícího vlivu Moskvy prostřednictvím církevních struktur.​.

Estonská pravoslavná církev se již v roce 2024 pokusila o získání větší samostatnosti vyhlášením autokefality a změnou názvu na "Estonská křesťanská pravoslavná církev". Tento krok však nebyl estonskými úřady uznán a soudy změnu názvu zamítly.​

Situace zůstává napjatá a další vývoj bude záviset na rozhodnutí estonského parlamentu a reakcích církevních autorit. Tento případ odráží širší napětí mezi národní bezpečností a náboženskou svobodou, které je aktuální i v dalších zemích s pravoslavnou komunitou.​

Přečtěte si také

Estonský prezident vetoval zákon namířený proti Estonské pravoslavné církvi

Estonská pravoslavná církev, dosud podřízená Moskevskému patriarchát, se ocitla v centru politického a náboženského napětí.

V USA byla vytvořena pracovní skupina pro boj s proti-křesťanskými předsudky

„Ochrana křesťanů před předsudky znamená podporu vlády práva a naplnění ústavního slibu,“ prohlásila generální prokurátorka USA Pamela Bondiová.

Dumenko: Administrativa Trumpa nás neznepokojuje, na Ukrajině nedochází k pronásledování

Hlava PCU se domnívá, že se nová americká vláda nebude vměšovat do náboženské situace na Ukrajině kvůli pronásledování UPC

Patriarchové Kirill a Porfirij se setkali s prezidentem Ruské federace

Prezident Putin po přivítání řekl srbskému patriarchovi, že ví, že Srbská pravoslavná církev hraje zásadní roli v upevňování vřelých a blízkých vztahů mezi oběma národy, které jsou tradičně velmi srdečné a blízké.

Patriarcha Bartoloměj se modlí za zvolení „důstojného nástupce“ Františka

Konstantinopolský patriarcha Bartoloměj vyjádřil naději, že si 1700. výročí Nicejského koncilu připomene s novým papežem.

Premiér Fiala pojede na pohřeb papeže Františka

Českou republiku bude na sobotním pohřbu papeže Františka zastupovat předseda vlády Petr Fiala sdělují Novinky.cz