Římská konference o jednotě s pravoslavím
Zdroj: Vaticannews
Akce nese název „Nicea a Církev třetího tisíciletí: Cesta ke katolicko-pravoslavné jednotě“ a jejím hlavním cílem je projednat témata synodality, primátu a možnosti sjednocení data slavení Paschy.
Na konferenci se podílejí zástupci Vatikánu, Ekumenického patriarchátu, anglikánské církve a dalších protestantských denominací, přičemž katolická strana ji prezentuje jako výraz snahy o obnovení „viditelné jednoty Církve“.
Kardinál Kurt Koch, prefekt Dikasteria pro jednotu křesťanů, ve svém vystoupení upozornil na to, že Nicejské vyznání víry zůstává nejširším společným teologickým základem, který spojuje různé křesťanské tradice. Zmínil, že právě 1700. výročí Nicejského koncilu může být příležitostí k „obnovení společného vyznání“ a znovu připomněl výzvu papeže k nalezení jednotného data Velikonoc.
Zvláštní pozornost byla věnována tématu primátu římského biskupa, jak jej chápe katolická církev, a jeho vztahu k principu synodality. V této souvislosti byl opět zmíněn tzv. Ravennský dokument z roku 2007, který navrhuje teologický rámec pro vzájemné uznání synodality a primátu na všech úrovních – místní, regionální a univerzální. Z pravoslavného hlediska však tento text zůstává problematický především kvůli tendenci interpretovat historický primát Říma v duchu univerzální jurisdikce, která byla církevně nepřijatelná již v 1. tisíciletí.
Konference, jíž se účastní více než 250 teologů, duchovních a zástupců ekumenických organizací, potrvá do 7. června. Organizátory jsou Institut ekumenických studií „Œcumenicum“ při Angelicu a Mezinárodní ortodoxní teologická asociace (IOTA), ve spolupráci s více než dvaceti akademickými institucemi.
Přečtěte si také
Polský kněz obviněn z brutální vraždy
Polské úřady obvinily katolického duchovního z brutální vraždy. Farář se k činu přiznal, detaily zločinu šokovaly veřejnost.
Kyjivský Paterik. Starobylé svatyně a útoky na Kyjivsko-pečerskou lávru
Tým srbské redakce SPN navštívil 20. července 2025 kostel Přepodobné Matky Paraskevy v Surčinu.
Proč mniši nosí černou? Hluboký smysl oděvu
Černé roucho mnichů není náhodné, ale symbolizuje hlubokou duchovní volbu, zřeknutí se světa a touhu po pokání a věčném životě.
Damašek: Panychida za oběti útoku na chrám sv. Eliáše
Dne 25. července 2025 byla se požehnáním patriarchy Antiochijského a celého Východu Jana X. sloužena svatá liturgie u příležitosti uplynutí čtyřiceti dnů od tragického masakru v chrámu sv. Eliáše v damašské čtvrti Dweilaa.
Chrám sv. Mikuláše v Dratově projde rozsáhlou obnovou
Polský pravoslavný chrám v Dratově čeká rozsáhlá restaurace a revitalizace za více než 6 milionů zlotých, s cílem otevřít ho širší veřejnosti.
Michalovce oslaví svátek sv. Pantelejmona
Pravoslavná církevní obec v Michalovcích srdečně zve věřící i širokou veřejnost k duchovnímu prožití svátku svatého velkomučedníka a léčitele Pantelejmona.