Chrám Boží Moudrosti v ohrožení: Hagia Sofia nemusí další zemětřesení vydržet
Chrám Boží Moudrosti v Istanbulu Zdroj:Wikipedie
Navzdory probíhající rekonstrukci varují odborníci, že stavba, jejíž historie sahá až do šestého století, nemusí vydržet nadcházející silné zemětřesení, které podle vědců město Istanbul v blízké době opět zasáhne.
Podle tureckého archeologického žurnálu Anatolian Archeology se chrám, který byl po staletí symbolem Byzance a duchovním srdcem pravoslavného světa, doslova otřásá v základech.Historik İlber Ortaylı upozorňuje, že stav Hagie Sofie je kritický. „Země pod je dutá. Jsou v ní tunely, dutiny a potřebuje rozsáhlou rekonstrukci. Od doby, kdy Mimar Sinan v 16. století chrám zpevnil, nebylo po stavební stránce provedeno nic významného. Pokud to bude pokračovat, podlaha se může propadnout. Všichni bychom pak nesli obrovskou odpovědnost,“ uvedl historik.
Ortaylı zároveň vyzval k pozastavení všech náboženských obřadů uvnitř chrámu, aby nedošlo ke zbytečnému zatěžování stavby. Ačkoliv je dnes Hagia Sofia opět používána jako mešita, její historická podstata a duchovní hodnota zůstává navždy spjata s pravoslavnou tradicí. Chrám Boží Moudrosti, postavený na příkaz císaře Justiniána v roce 537, byl po téměř tisíc let hlavním chrámem Pravoslavné církve.
A právě tento chrám, přetvořený na mešitu po dobytí Konstantinopole osmanskými vojsky v roce 1453, se dnes znovu ocitá ve stavu ohrožení. Přestože byla v dubnu 2024 zahájena rekonstrukce, odborníci varují, že dosavadní práce nestačí.
Architekt Hasan Firat Diker, který se na obnově podílí, uvedl, že zatím probíhá průzkum kupole a plánuje se vztyčení čtyř nosných pilířů, které umožní bezpečný přístup restaurátorům. Hlavním cílem je podle odborníků zvýšit odolnost chrámu vůči otřesům, podobným těm, které v roce 558 způsobily zřícení původní kopule.
Archeolog a odborník na kulturní dědictví Nezih Başgelen uvedl pro Anatolian Archeology, že k Hagii Sofii by se mělo přistupovat „jako ke starému pacientovi“. Jedná se podle něj o umělecké a kulturní dílo „singulariter in mundo“ – tedy jediné svého druhu na světě. Zvláštní pozornost je třeba věnovat mozaikám, které nejsou součástí islámské tradice, ale představují mistrovská díla středověkého křesťanského (pravoslavného) umění. „Celá budova – uvnitř i zvenčí – by měla být pod nepřetržitým dohledem. Rozhodnutí o stavbě by měla být transparentní a otevřená veřejné i mezinárodní kontrole,“ zdůrazňuje.
Přečtěte si také
Estonský prezident opět odmítl zákon o církvích – považuje ho za protiústavní
Estonský prezident Alar Karis znovu odmítl podepsat novelu zákona o církvích a náboženských obcích, která má podle předkladatelů zamezit vlivu cizích mocností na náboženský život v zemi, informuje o tom web news.err.ee.
Srbský patriarcha metropolitovi Onufrijovi: Obdivujeme vaše vyznavačství
Srbský patriarcha Porfirij zaslal metropolitovi Onufrijovi srdečné blahopřání k svátku, v němž zdůraznil těžké postavení Ukrajinské pravoslavné církve, která podle jeho slov „fakticky čelí pronásledování ze strany státních orgánů“,informuje o tom SPN na Ukrajině.
Chrám Boží Moudrosti v ohrožení: Hagia Sofia nemusí další zemětřesení vydržet
Jeden z nejslavnějších chrámů křesťanské historie – Hagia Sofia v Istanbulu – čelí vážnému riziku, informuje o tom ČT24 .
"Blaženější nemá žádné jiné pasy než ukrajinský," uvedl mluvčí UPC
Vedoucí tiskového odboru Ukrajinské pravoslavné církve (UPC) popřel tvrzení ukrajinské tajné služby (SBU), že by metropolita Onufrij měl ruské občanství. Informuje ukrajinská redakce SPN .
Češi stále ctí svátek Cyrila a Metoděje, ukázal nový výzkum
Přestože je Česko jednou z nejsekulárnějších zemí Evropy, svátek slovanských věrozvěstů má pro většinu veřejnosti stále hluboký význam. Vyplývá to z čerstvého výzkumu iniciativy "Věří celé Česko" a společnosti AUGUR Consulting s.r.o.
Oslavy eparchiálnych patrónov v katedrále sv. Cyrila a Metoda
V sobotu 5. júla 2025 sa v michalovskej katedrále sv. Cyrila a Metoda uskutoční archijerejská liturgia za účasti duchovenstva celej Michalovsko-košickej pravoslávnej eparchie.