Proč se v Česku připomíná památka Jana Husa?
Jan Hus Zdroj:Novinky.cz
Státní svátek 6. července není jen volným dnem uprostřed léta. Připomíná smrt jednoho z nejvýznamnějších Čechů, Mistra Jana Husa, který byl v roce 1415 upálen v Kostnici. Jeho násilná smrt je silným svědectvím o moci svědomí, pravdy a odhodlání postavit se autoritě, pokud ta jedná proti spravedlnosti.
Kdo byl Jan Hus? Kazatel, univerzitní mistr, reformátor, římskokatolický kněz a správce Betlémské kaple. Ve svých kázáních otevřeně kritizoval zneužívání moci v církvi, prodávání odpustků a úpadek mravnosti duchovenstva. Inspiroval se učením anglického myslitele Johna Wycliffa.
Hlavní problém měl s bulou o křížové výpravě, vyhlášené roku 1412 Janem XXIII., proti králi Ladislavu Neapolskému. V této bule papež vpodstatě rozdal odpustky každému, kdo se bojů zúčastní či finančně přispěje na vedení války. Hus označil prodej odpustků za svatokupectví a papežovo vyhlášení války za odporující Kristovu přikázání lásky.
Souběžně s tím vedl spor o svobodné kázání, v němž se Hus stavěl za to, že z Bible může veřejně kázat i laik, a to bez jakéhokoli církevního schválení. Odvolával se přitom na zprávy z evangelií, kde Ježíš evangelizaci přímo nařídil všem svým následovníkům. Tím ovšem Hus zásadním způsobem zaútočil na církevní disciplínu.
Ve stejné době začal Hus také podporovat překládání Bible do jazyka prostého lidu. Trval na tom, že číst Bibli ve srozumitelném jazyce mají právo všichni lidé, nejen učenci a kněží. Zároveň ale dobře věděl, že autorita zkažených představitelů dobové církve, žijících v hlubokém rozporu s Písmem, nemůže obstát, budou-li mít lidé k Bibli v mateřském jazyce snazší přístup.
Proč byl upálen? Hus byl povolán před koncil do Kostnice, kde měl obhajovat své postoje. Cestoval tam s příslibem ochrany, ale místo diskuse jej čekalo vězení, proces a nakonec rozsudek smrti. 6. července 1415 byl upálen. Jan Hus byl obviněn z šíření Wycliffových nauk, ze snahy bránit odsouzení jeho článků, z učení jeho nauky. Husovy knihy bylo nařízeno spálit a Jan Hus byl prohlášen za zatvrzelého kacíře.
Den Husova upálení, 6. červenec, se stal českým státním svátkem. Hus byl v českém prostředí ihned po své smrti uctíván jako světec. Jako svého svatého mučedníka jej (spolu se sv. mučedníkem Jeronýmem Pražským) uctívá česká starokatolická církev. Pro Církev československou husitskou je výročí jeho smrti fakticky největším svátkem.
Právě Církev československá husitská si na Husův odkaz staví celou svou identitu – včetně hlavního symbolu. Kalich, který tato církev používá ve svém znaku, odkazuje k praxi podávání svátosti eucharistie pod obojí způsobou, kterou Hus hájil jako právo všech věřících.
Přečtěte si také
Pražská eparchie popřála metropolitovi k svátku sv. Rastislava
Na svém FB profilu popřála pražská pravoslavná eparchie metropolitovi k svátku sv. Rastislava.
Arcibiskup Michal v Hořovičkách. Postřižení na žalmistu a diakonské svěcení
V neděli 6. července se v monastýru sv. Cyrila a Metoděje v Hořovičkách konala slavnostní Božská liturgie pod vedením arcibiskupa Michala.
Michalovce oslavili sviatok eparchiálnych patrónov
Dňa 5. júna 2025 sa v katedrálnom chráme svätých Cyrila a Metoda v Michalovciach konala slávnostná archijerejská liturgia pri príležitosti sviatku svätých patrónov Michalovsko-košickej eparchie – kniežaťa Rastislava Moravského, novomučeníkov Heleny zo Sinope a Pachomia Nového, a kňaza vyznávača Alexia Tótha.
VIDEOREPORTÁŽ: Proč se slaví památka sv. Cyrila a Metoděje 5. července?
Památka svatých Cyrila a Metoděje je v našem prostředí spojena s datem 5. července, kdy má jejich svátek i státní kalendář.
Proč se v Česku připomíná památka Jana Husa?
Každý rok 6. července si v České republice připomínáme upálení Mistra Jana Husa – kazatele, teologa a reformátora.
VIDEOREPORTÁŽ: Chrámový svátek sv. Cyrila a Metoděje v pražské katedrále
Ve svátek svatých věrozvěstů Cyrila a Metoděje, 5. července, se v katedrálním chrámu v Praze konala slavnostní archijerejská liturgie. Bohoslužbě předsedal arcibiskup pražský a českých zemí Michal, spolu s arcibiskupem berounským Jáchymem, duchovenstvem katedrály a duchovními hosty.