"Voláme po návratu ukrajinské vlajky na průčelí Národního muzea!"
Národní muzeum v Praze. Otevřené zdroje
Spolek Kaputin oznámil událost na svém facebookovém profilu s výzvou:
„Doražte nebo aspoň sdílejte, je to důležité! Pokud toto necháme plavat, tak to bude začátek konce.“
Demonstrace se uskuteční dnes v 18:30 na schodech před národním muzeem.
Podle organizátorů je nevrácení ukrajinské vlajky po skončení výstavy o fosiliích Lucy a Selam projevem přizpůsobování se nové politické situaci po volbách do poslanecké sněmovny. Vlajka, která visela na budově více než tři roky, se stala výrazným symbolem podpory napadené Ukrajině a připomínkou odporu vůči ruské agresi.
„Situace se přece nijak nezměnila! Každý den Ukrajina čelí dalším útokům ruského agresora. Taková připosranost je nebezpečná a hraje do karet proruských sil v České republice,“ uvedl spolek ve svém prohlášení.
Vlajka byla z budovy Národního muzea sejmuta v létě kvůli propagaci výstavy o vývoji člověka. Po jejím skončení se však symbol solidarity s Ukrajinou nevrátil – místo něj se na fasádě objevily bannery na novou výstavu artefaktů z Tchaj-wanu. Podle předsedy spolku Otakara Stephana van Gemunda je důvodem tlak na ředitele muzea Michala Lukeše, který se údajně „snaží zalíbit nové vládě“.
Rozhodnutí o vyvěšení či odstranění vlajky sice formálně náleží řediteli muzea, ale ministra kultury má pravomoc ho odvolat.
Vlajka visela na muzeu od začátku ruské invaze v roce 2022 a několikrát se stala terčem proruských demonstrací, kdy ji museli bránit těžkooděnci. Podle organizátorů dnešní akce je důležité, aby se symbol podpory Ukrajině na budovu vrátil.
„Visela tam přes tři roky a stala se symbolem solidarity. Nehodláme se s tím smířit – ve čtvrtek večer se proto u muzea sejdeme a budeme požadovat její navrácení,“ uvedl spolek Kaputin v popisu události.
Podporu návratu vlajky vyjádřil dosluhující ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), který řekl:
„Upozornit na aktuální výstavu je pro muzeum jistě důležité, ale upozornit na bezpráví páchané na spojenci a vyjádřit solidaritu vyvěšením jeho vlajky je podle mě důležitější. Věřím, že slib vrátit vlajku na budovu bude dodržen.“
Redakce iDNES.cz oslovila Národní muzeum. Mluvčí Kristina Kvapilová uvedla, že plochu na fasádě Národní muzeum využívá a bude využívat k propagaci svých významných výstav a akcí.
Na sociálních sítích se k tématu vyjádřil rovněž budoucí předseda sněmovny Tomio Okamura (SPD), který v létě napsal:
...já říkám, pakliže bude SPD po letošních volbách ve vládě, tak půjdou ukrajinské vlajky ve vteřině ze všech státních budov dolů!
SPN nedávno informoval, že Pražské eparchii hrozí odebrání zvláštních práv, např. zachovávat zpovědní tajemství.
Přečtěte si také
Souhrn dne - 24. června 2026
Zde najdete všechny zprávy naší redakce za dnešní den, z domova i zahraničí.
Erdogan přijal syrského pravoslavného patriarchu
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přijal v Ankaře patriarchu Syrské pravoslavné církve Mor Ignatia Efréma II.
Arcibiskup Elpidoforos: Víra bez spravedlnosti je protimluv
Arcibiskup Elpidoforos při příležitosti svátku Juneteenth připomněl důstojnost každého člověka a vyzval k odmítnutí nespravedlnosti a diskriminace.
Ruská archiepiskopie v Paříži chce volit biskupy bez souhlasu Moskvy
Západoevropská archiepiskopie ruské tradice zvažuje volbu vikárních biskupů bez schválení Moskevského patriarchátu kvůli jeho tříletému mlčení.
Policie v Číně zasáhla během bohoslužby, mezi zadrženými byly i děti
Během policejního zásahu v jednom z čínských kostelů byly zadrženy desítky věřících včetně dětí. Událost vyvolala obavy o náboženskou svobodu v zemi.
Arcibiskup Jeroným: Drogy slibují svobodu, vedou však do otroctví
Arcibiskup athénský Jeroným u příležitosti Mezinárodního dne boje proti drogám vyzval k větší podpoře prevence, léčby i pomoci lidem závislým na návykových látkách.