Arcibiskup Michal sloužil panychidu za oběti světových válek
Zdroj: FB/PPE
Dne 8. května 2026, v den, kdy si Česká republika připomíná výročí konce druhé světové války v Evropě, odsloužil Jeho Vysokopřeosvícenost Michal, arcibiskup pražský a českých zemí, panychidu za všechny oběti první a druhé světové války u památníku u monastýru svatých Cyrila a Metoděje v Hořovičkách. Spolu s bratřími monastýru se modlil za pokoj duší všech padlých a trpících v hrůzách válečných konfliktů, jak informuje facebooková stránka Pražské pravoslavné eparchie.
Den 8. května je v České republice státním svátkem – Dnem vítězství, který připomíná kapitulaci nacistického Německa v roce 1945 a konec šest let trvající druhé světové války v Evropě. Právě v těchto dnech si pravoslavná církev spolu s celým národem připomíná oběti, které přinesly oba světové konflikty, a modlí se za jejich věčnou památku.
Dříve SPN informoval o tom, že arcibiskup Michal oslavil Květnou neděli v monastýru v Hořovičkách.
Přečtěte si také
Archbiskup Sotirios Kanadský podá po 52 letech služby rezignaci
Hlava kanadské pravoslavné církve archbiskup Sotirios oznámil, že začátkem července podá rezignaci do rukou ekumenického patriarchy Bartoloměje.
Patriarchové Jeruzaléma přivezli do Gazy poselství naděje
Jeruzalémský patriarcha Theofilos III. a latinský patriarcha Pierbattista Pizzaballa navštívili Gazu, kde podpořili místní křesťany i další obyvatele postižené humanitární krizí.
Patriarcha Bartoloměj: Život není digitální, ale Boží dar
Ekumenický patriarcha Bartoloměj vyzval k dialogu jako jediné cestě k míru a varoval před tím, aby umělá inteligence vytlačila lidskost a duchovní hodnoty.
Evropští poutníci ocenili obnovu Albánské pravoslavné církve
Skupina pravoslavných poutníků z několika evropských zemí navštívila Albánii a seznámila se s výsledky obnovy tamní pravoslavné církve po desetiletích pronásledování.
Metropolita Sáva posvětil nové antiminsy pro farnosti
Ve varšavské katedrále svaté Marie Magdalény byly posvěceny nové antiminsy určené pro farnosti Varšavsko-bělské eparchie.
Tři hierarchové pomohli budovat pravoslavnou jednotu v USA
Vztahy mezi pravoslavnými jurisdikcemi ve Spojených státech pomáhali ve druhé polovině 20. století utvářet tři významní hierarchové. Jejich spolupráce položila základy dnešní pravoslavné spolupráce v Americe.