V USA byla vytvořena pracovní skupina pro boj s proti-křesťanskými předsudky
ministr zahraničí USA, generální prokurátorka a ministr obrany USA. Zdroj: Ministerstvo spravedlnosti USA
24. dubna 2025 začala ve Spojených státech oficiálně působit zvláštní pracovní skupina pro vymýcení proti-křesťanských předsudků ve státních strukturách. Vznik skupiny byl iniciován výkonným nařízením prezidenta Donalda Trumpa. Informovala o tom tisková služba Ministerstva spravedlnosti USA.
Na zahajovacím zasedání pracovní skupiny vystoupila s hlavní projevem generální prokurátorka USA Pamela Bondiová. Podle jejího prohlášení se skupina zaměří na identifikaci nelegálních proti-křesťanských praktik ve státních institucích a odstranění mezer v předpisech, které umožňují diskriminaci na základě náboženského vyznání.
„Administrativa Bidena se dopouštěla skandální praxe pronásledování pokojných křesťanů, zatímco ignorovala brutální proti-křesťanské zločiny,“ uvedla Bondiová a citovala přitom slova prezidenta Trumpa.
Zdůraznila, že během předchozí administrativy došlo k četným porušením práv křesťanů: „Pro-life křesťané byli zatýkáni a vězněni za poklidné modlitby před potratovými klinikami. FBI sledovala tradiční katolíky v jejich farnostech. Prezident Biden označil Velikonoční neděli za Den viditelnosti transgender osob.“
Podle Pamely Bondiové byla tato zneužití na pokyn prezidenta Trumpa již ukončena. Například byly uzavřeny tři trestní případy proti aktivistům pro-life hnutí a bylo přehodnoceno znění zákona FACE (o volném přístupu ke vstupům do klinik), aby „daňové dolary nebyly využívány k vyzbrojení právního systému proti křesťanům“.
„První dodatek není jen řádek v ústavě – je to základní kámen americké svobody. Zaručuje každému občanovi právo svobodně mluvit, svobodně se modlit a žít podle svého svědomí bez zásahů vlády,“ prohlásila generální prokurátorka.
Po jejím projevu vystoupil náměstek generálního prokurátora Todd Blanche, který uvedl: „Každý člověk má svobodu zvolit si své náboženství a po tomto výběru by už nikdy neměl čelit diskriminaci nebo předsudkům ze strany našeho státu.“
V rámci své činnosti pracovní skupina rovněž prozkoumá statistiky zločinů proti křesťanům a křesťanským církvím. Podle zveřejněných údajů byl vandalismus vůči církvím v USA v roce 2023 osmkrát vyšší než v roce 2018.
Členy pracovní skupiny se stali zástupci různých státních institucí a pozvané osoby, které se staly obětí proti-křesťanských předsudků a podělí se o své osobní příběhy za účelem odhalení systémových problémů.
Dříve SPN informoval, že podle prohlášení prezidenta Trumpa nová administrativa uctívá Ježíše Krista a vrací náboženství zpět do Ameriky.
Přečtěte si také
Estonský prezident vetoval zákon namířený proti Estonské pravoslavné církvi
Estonská pravoslavná církev, dosud podřízená Moskevskému patriarchát, se ocitla v centru politického a náboženského napětí.
V USA byla vytvořena pracovní skupina pro boj s proti-křesťanskými předsudky
„Ochrana křesťanů před předsudky znamená podporu vlády práva a naplnění ústavního slibu,“ prohlásila generální prokurátorka USA Pamela Bondiová.
Dumenko: Administrativa Trumpa nás neznepokojuje, na Ukrajině nedochází k pronásledování
Hlava PCU se domnívá, že se nová americká vláda nebude vměšovat do náboženské situace na Ukrajině kvůli pronásledování UPC
Patriarchové Kirill a Porfirij se setkali s prezidentem Ruské federace
Prezident Putin po přivítání řekl srbskému patriarchovi, že ví, že Srbská pravoslavná církev hraje zásadní roli v upevňování vřelých a blízkých vztahů mezi oběma národy, které jsou tradičně velmi srdečné a blízké.
Patriarcha Bartoloměj se modlí za zvolení „důstojného nástupce“ Františka
Konstantinopolský patriarcha Bartoloměj vyjádřil naději, že si 1700. výročí Nicejského koncilu připomene s novým papežem.
Premiér Fiala pojede na pohřeb papeže Františka
Českou republiku bude na sobotním pohřbu papeže Františka zastupovat předseda vlády Petr Fiala sdělují Novinky.cz