Inaugurační mše papeže Lva XIV. ve Vatikánu

Papež Lev XIV. Zdroj: Vaticannews

Za Českou republiku se mše zúčastní ministr zemědělství Marek Výborný. Mezi významnými hosty byli přítomní  ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a americký viceprezident J.D. Vance. Papež, který se stal prvním severoamerickým pontifikem, zahájil obřad tradičním pozdravem z papamobilu.

Během své homilie vyzval nový papež k lásce, jednotě a pokoře, přičemž zdůraznil: „V naší době stále vidíme příliš mnoho nesvárů, příliš mnoho ran způsobených nenávistí, násilím, předsudky, strachem z odlišnosti a hospodářským paradigmatem, které vykořisťuje zdroje Země a odsouvá ty nejchudší na okraj.“

Apeloval na všechny věřící, aby se postavili proti násilí a nespravedlnosti ve světě: „To je misijní duch, který nás má oživovat, aniž bychom se uzavřeli v naší malé skupince nebo se považovali za nadřazené světu; jsme povoláni nabízet Boží lásku všem, aby bylo dosaženo takové jednoty, která neruší rozdíly, ale oceňuje osobní příběh každého člověka a sociální a náboženskou kulturu každého národa."

Po mši následovalo předání symbolů papežské moci, včetně rybářského prstenu a vlněného pallia. Tyto symboly vyjadřuje papežovu duchovní a administrativní autoritu v katolické církvi. 

Dnešní obřad znamenal nejen začátek pontifikátu papeže Lva XIV., ale také silný symbol pro katolickou církev a mezinárodní společenství. Vyzývá k novému začátku, kdy se katolická církev pod vedením papeže zaměří na hodnoty pokoje, lásky a solidarity mezi národy.

 

 

Přečtěte si také

Památka svatých Cyrila a Metoděje – duchovních otců slovanského pravoslaví

Den, 5. července, je v českém kalendáři zasvěcen památce svatých Cyrila a Metoděje – bratří ze Soluně, kteří v 9. století přinesli našim předkům světlo evangelia v jazyce, kterému rozuměli.

Estonský prezident opět odmítl zákon o církvích – považuje ho za protiústavní

Estonský prezident Alar Karis znovu odmítl podepsat novelu zákona o církvích a náboženských obcích, která má podle předkladatelů zamezit vlivu cizích mocností na náboženský život v zemi, informuje o tom web news.err.ee.

Srbský patriarcha metropolitovi Onufrijovi: Obdivujeme vaše vyznavačství

Srbský patriarcha Porfirij zaslal metropolitovi Onufrijovi srdečné blahopřání k svátku, v němž zdůraznil těžké postavení Ukrajinské pravoslavné církve, která podle jeho slov „fakticky čelí pronásledování ze strany státních orgánů“,informuje o tom SPN na Ukrajině.

Chrám Boží Moudrosti v ohrožení: Hagia Sofia nemusí další zemětřesení vydržet

Jeden z nejslavnějších chrámů křesťanské historie – Hagia Sofia v Istanbulu – čelí vážnému riziku, informuje o tom ČT24 .

"Blaženější nemá žádné jiné pasy než ukrajinský," uvedl mluvčí UPC

Vedoucí tiskového odboru Ukrajinské pravoslavné církve (UPC) popřel tvrzení ukrajinské tajné služby (SBU), že by metropolita Onufrij měl ruské občanství. Informuje ukrajinská redakce SPN .

Češi stále ctí svátek Cyrila a Metoděje, ukázal nový výzkum

Přestože je Česko jednou z nejsekulárnějších zemí Evropy, svátek slovanských věrozvěstů má pro většinu veřejnosti stále hluboký význam. Vyplývá to z čerstvého výzkumu iniciativy "Věří celé Česko" a společnosti AUGUR Consulting s.r.o.