Češi v Srbské pravoslavné církvi – dějiny víry a utrpení

2824
13 května 22:00
34
Z výstavy „Češi v Srbské pravoslavné církvi“ Zdroj:Dům kultury Gračanica Z výstavy „Češi v Srbské pravoslavné církvi“ Zdroj:Dům kultury Gračanica

Gračanica (Kosovo a Metochie), 9. května 2025 – Málokdy si uvědomujeme, kolik tichých svědků víry vzešlo z našeho národa – a kolik z nich bylo přijato s láskou a úctou jinými pravoslavnými církvemi.

V Domě kultury v Gračanici byla slavnostně otevřena výstava s názvem „Češi v Srbské pravoslavné církvi – dějiny víry a utrpení“, která je svědectvím o živém duchovním poutu mezi naším lidem a srbským pravoslavím.

Ústřední událostí večera bylo otevření výstavy, připravené sdružením „Beseda Petrovaradín“, která prostřednictvím fotografií, dokumentů a vyprávění  představila životní osudy těch Čechů, kteří v historii přijali pravoslaví – ne z donucení, ale z přesvědčení a mnozí z nich za  následování Krista zaplatili tu nejvyšší cenu. Ať už to byl svatý Prokop Sázavský, nebo svatý mučedník Gorazd, který položil život za církev ve 20. století. Mezi dalšími jmény zazněla jména Emiliána Božetiće Glocera, Branka Antonína Cisaře, Vladimíra Petržka nebo Stanislava Nasadila.

O významu těchto osobností a samotné výstavy pohovořil profesor Jože Sivaček, předseda společnosti „Češi Srbska“.

Poznamenal, že tímto způsobem Češi uchovávají identitu malé komunity v Srbsku a vnímají srbský národ jako svůj vlastní.

„Nejen proto, že jsme malá komunita, ale i proto, že se nacházíme v Srbsku a jednoduše vnímáme Srbsko jako svůj stát, jako svou vlast, a všechny Srby jako součást naší komunity. Naši předkové zde žijí už téměř 200 let a prostě jsme pochopili, co jsou to hodnoty a ctnosti, a co nás se Srby velmi úzce spojuje. Víme, co znamená Kosovo a Metochie pro Srby, a právě to nás motivuje sem jezdit a vracet se, přivážet část našeho obsahu a snažit se vám pomoci přežít. Podporovat vás a vědět, že ve mně máte rozhodně oporu,“ řekl prof. Sivaček. (zdroj: portál KoSSev)

„Tato niť (kultura), která spojuje lidi, dnes spojila Srby z Kosova a Metochie a Čechy, kteří v průběhu dějin prožili podobný nebo stejný osud. Spojují nás utrpení, obnova a tvořivost,“ zdůrazňuje historik Alexandar Gudžič.

Zástupci sdružení „Beseda Petrovaradín“ dříve navštívili sever Kosova, kde věnovali prostředky z benefičního koncertu v synagoze města Novi Sad sdružení rodičů dětí s poruchami vývoje „Podpoř mě“.

Předsedkyně sdružení Ruža Kolaček uvedla, že i v budoucnu budou pokračovat v návštěvách a pomoci potřebným v Kosovu a Metochii.

V pokračování večera byl představen i kulturně-umělecký program.

Sdružení „Beseda Petrovaradín“, založená v roce 2020, aktivně působí na poli zachování kulturního dědictví, jazyka a zvyků Čechů, Srbů a dalších národů Vojvodiny.

V průběhu roku pořádá množství kulturních akcí, mezi nimiž zvláště vynikají „Dny Cyrila a Metoděje“, „Varadinské mosty kultury“ a „Veselé poledne“. Za přínos k rozvoji kulturní spolupráce společnost obdržela poděkování od Matici srbské.

Akce je součástí projektu „Mosty přátelství“, zahrnujícího návštěvu Kosova a Metochie a propagaci české kultury, a to s podporou Úřadu pro záležitosti Kosova a Metochie.

Pokud jste si všimli chyby, označte příslušný text a stiskněte Ctrl+Enter nebo Odeslat chybu, abyste o tom informovali redakci.
Pokud v textu najdete chybu, vyberte ji myší a stiskněte klávesy Ctrl + Enter nebo toto tlačítko. Pokud v textu najdete chybu, vyberte ji myší a klikněte na toto tlačítko. Vybraný text je příliš dlouhý!
Čtěte také