Arcibiskup Simeon: „Ikona původně byla knihou pro ty, kdo neuměli číst“

Vzpomínky zesnulého arcibiskupa olomoucko-brněnského Simeona, zachycené ve videu zveřejněném na YouTube OBE, přinášejí vhled do duchovního významu ikon v životě pravoslavného křesťana.
Ve svém vyprávění se arcibiskup Simeon vrací do dětství a sdílí osobní zkušenost, která zároveň otevírá širší pohled na teologii a symboliku ikon.
„My jsme měli doma ikonu svatého Mikuláše, protože na svátek sv. Mikuláše moji předkové přijali křest. A tak svátek sv. Mikuláše byl u nás zvláštní – jeho den. Před ikonou se zapalovala svíčka a my jsme měli takový rodinný svátek. Říkali jsme mu křesní sláva.“
Říká vladyka Simeon. Tato vzpomínka ilustruje, jak úzce byla víra propojena s rodinnou tradicí a každodenním životem.
Arcibiskup dále zdůrazňuje, že ikona není jen obraz, ale že má hluboký teologický rozměr:
„Ikona původně byla knihou pro ty, kdo neuměli číst. Chce výtvarným způsobem vyjádřit to, co je vyjadřováno písněmi, slovy a tak dále.“
Podle něj je ikona Krista manifestací Božího vtělení:
„Ikona Krista je jaksi manifestací toho, že Ježíš byl ne idea, že se stal Syn boží člověkem a přebýval mezi námi. Že žil mezi námi jako člověk a jako člověka ho lidé viděli."
Vladyka Simeon upozorňuje, že ikony světců nejsou portréty, ale duchovní zobrazení jejich jednoty s Kristem:
„A světci nesou v sobě rysy Kristovy. Nejde zde o portréty těch světců, ale jde o to, aby výtvarně bylo vyjádřeno něco z jejich jednoty s Kristem.
Dříve SPN psal o tom kdy byl Syn Boží nazván „Kristus“.


