Arcibiskup Juraj vykonal chirotesiu na čteca pri liturgii v Košiciach
Pri bohoslužbe prijal chirotesiu čteca a speváka Tomáš Pešek, člen katedrálneho zboru a učiteľ nedeľnej školy.
V nedeľu 21. júna 2026, v tretiu nedeľu po Päťdesiatnici, si Pravoslávna cirkev pripomínala pamiatku všetkých pravoslávnych kresťanov, ktorí od pádu Carihradu až do dnešných dní vydali o svojej viere svedectvo krvi pred vyznávačmi islamu.
V košickej katedrále bola pri tejto príležitosti slúžená archijerejská svätá liturgia, ktorú spoločne s arcibiskupom michalovsko-košickým Jurajom koncelebrovali duchovní chrámu. Ako informuje facebooková stránka Michalovsko-košickej eparchie, pred začiatkom bohoslužby prijal z rúk vladyku chirotesiu – posvätenie a postrig čteca a speváka s právom nosenia podrjasnika – Tomáš Pešek, člen katedrálneho zboru a učiteľ nedeľnej školy pri košickej farnosti.
Vo svojej homílii sa arcibiskup Juraj zamyslel nad výzvou Krista hľadať Božie Kráľovstvo a nad vplyvom sociálnych sietí na duchovný život človeka. Na záver liturgie vladyka Juraj pripomenul význam sviatku svätých novomučeníkov moslimskej poroby a na základe ich svedectva vyzval k bdelosti pred plytkými frázami o rovnocennosti všetkých náboženstiev.
Skôr SPN informoval o tom, že arcibiskup Juraj slúžil liturgiu pri hrobe svätého Ambróza v Miláne.