Metropolita Sáva posvětil nové antiminsy pro farnosti
Ve varšavské katedrále svaté Marie Magdalény byly posvěceny nové antiminsy určené pro farnosti Varšavsko-bělské eparchie.
V sobotu 20. června předsedal metropolita varšavský a celé Polska Sáva obřadu svěcení nových antiminsů před začátkem svaté liturgie v katedrále svaté Marie Magdalény ve Varšavě. Informovala o tom Polská pravoslavná církev.
Metropolitovi při obřadu asistovali arcibiskup bělský Grzegorz, biskup hajnowský Paweł a duchovní katedrálního chrámu. Posvěcené antiminsy budou předány farnostem Varšavsko-bělské eparchie. V následujících dnech na nich bude sloužena svatá liturgie.
Antimins je zvláštní liturgická tkanina, na níž je vyobrazeno uložení Krista do hrobu a která obsahuje částice svatých ostatků. Bez antiminsu není možné sloužit božskou liturgii. Dokument zároveň nese podpis eparchiálního biskupa a potvrzuje, že liturgie je konána s jeho požehnáním a v jednotě s místní církví.
Součástí obřadu svěcení bylo kropení růžovou vodou, pomazání svatým myrem a slavnostní vložení ostatků do připraveného místa v antiminsu. Poslední svěcení nových antiminsů ve Varšavě proběhlo na konci roku 2023.
Tradice používání antiminsů sahá do prvních staletí křesťanství a připomíná dobu, kdy byla eucharistie sloužena na hrobech mučedníků. Od 12. století se používání antiminsu stalo běžnou součástí pravoslavné liturgické praxe.
SPN dříve informoval o tom, že metropolita Sáva požehnal návštěvu seminaristů ve věznici ve Wronkách.