Metropolita Sáva posvětil nové antiminsy pro farnosti

2824
17:50
4
Foto: protoděkan Igor Kutovyi Foto: protoděkan Igor Kutovyi

Ve varšavské katedrále svaté Marie Magdalény byly posvěceny nové antiminsy určené pro farnosti Varšavsko-bělské eparchie.

V sobotu 20. června předsedal metropolita varšavský a celé Polska Sáva obřadu svěcení nových antiminsů před začátkem svaté liturgie v katedrále svaté Marie Magdalény ve Varšavě. Informovala o tom Polská pravoslavná církev.

Metropolitovi při obřadu asistovali arcibiskup bělský Grzegorz, biskup hajnowský Paweł a duchovní katedrálního chrámu. Posvěcené antiminsy budou předány farnostem Varšavsko-bělské eparchie. V následujících dnech na nich bude sloužena svatá liturgie.

Antimins je zvláštní liturgická tkanina, na níž je vyobrazeno uložení Krista do hrobu a která obsahuje částice svatých ostatků. Bez antiminsu není možné sloužit božskou liturgii. Dokument zároveň nese podpis eparchiálního biskupa a potvrzuje, že liturgie je konána s jeho požehnáním a v jednotě s místní církví.

Součástí obřadu svěcení bylo kropení růžovou vodou, pomazání svatým myrem a slavnostní vložení ostatků do připraveného místa v antiminsu. Poslední svěcení nových antiminsů ve Varšavě proběhlo na konci roku 2023.

Tradice používání antiminsů sahá do prvních staletí křesťanství a připomíná dobu, kdy byla eucharistie sloužena na hrobech mučedníků. Od 12. století se používání antiminsu stalo běžnou součástí pravoslavné liturgické praxe.

SPN dříve informoval o tom, že metropolita Sáva požehnal návštěvu seminaristů ve věznici ve Wronkách.

Pokud jste si všimli chyby, označte příslušný text a stiskněte Ctrl+Enter nebo Odeslat chybu, abyste o tom informovali redakci.
Pokud v textu najdete chybu, vyberte ji myší a stiskněte klávesy Ctrl + Enter nebo toto tlačítko. Pokud v textu najdete chybu, vyberte ji myší a klikněte na toto tlačítko. Vybraný text je příliš dlouhý!
Čtěte také