"Havarijní stav věžičky ohrožuje nejstarší pravoslavný chrám"
S takovým prohlášením se farníci obracejí na veřejnost s výzvou k finanční pomoci na opravu chrámu svaté Olgy ve Františkových Lázních.
Pravoslavná církevní obec ve Františkových Lázních spustila na dobročinné platformě Donio sbírku na záchranu této významné historické dominanty. K úspěšnému dokončení oprav nosných částí kupole a vrcholové věžičky chrámu svaté Olgy zbývá farnosti vybrat posledních 300 000 Kč. Do konce sbírky zbývá 59 dnů a k dnešnímu dni se od prvních dárců podařilo shromáždit 10 250 Kč.
Celkové náklady na rekonstrukci dosahují výše 1 310 863 Kč. Většinu financí již církevní obec zajistila z dotací, vlastních prostředků a od předchozích podporovatelů. Finanční dary z aktuální sbírky budou použity konkrétně na opravu poškozených dřevěných konstrukcí věžičky, opravu nosných prvků kupole a obnovu měděné krytiny. Získané prostředky rovněž umožní osazení restaurovaného vrcholového kříže, který musel být z bezpečnostních důvodů sejmut již v roce 2018 a dosud se na své místo nevrátil. Pokud se cílovou částku nepodaří shromáždit, zajistí farnost chybějící peníze úvěrem, aby mohly být práce dokončeny v plném rozsahu. V případě vybrání vyšší částky budou peníze investovány do oprav dalších poškozených pozednic, vzpěr a vazného věnce hlavní báně chrámu.
Stručně z historie chrámu
Chrám svaté kněžny Olgy byl postaven v letech 1887–1889 v eklektickém rusko-byzantském slohu podle návrhu místního architekta Gustava Wiedermanna, který stojí i za chrámy v Karlových Varech a Mariánských Lázních. Výstavba byla financována z dobrovolných příspěvků ruských lázeňských hostů.
Během druhé světové války sloužil objekt jako skladiště, po roce 1945 jej však pro náboženské účely obnovili věřící ze Slovenska a reemigranti z ukrajinské Volyně. Dlouhých 64 let zde až do své smrti v roce 2013 věrně sloužil duchovní Jan Křivka, volyňský Čech a účastník bojů o Dukelský průsmyk. Duchovním správcem svatyně, která je dnes památkově chráněná, je otec Vít Metoděj Kout..
SPN dříve informoval: Metropolita Rastislav povolil bohoslužby pro gruzínské věřící v Bratislavě. V chrámu sv. Mikuláše v Bratislavě se budou nově konat pravidelné bohoslužby pro gruzínské pravoslavné věřící žijící na Slovensku