V Nigérii odhalili první památník křesťanům zabitým při masakru
V nigerijském státě Benue byl odhalen vůbec první památník obětem náboženského pronásledování. Připomíná 270 obětí loňského masakru ve městě Yelwata.
Monument byl vztyčen v lokalitě Yelwata (Nigerie), která se loni na Den otců stalo dějištěm masového útoku, při němž zahynulo 270 mužů, žen a dětí. Útok mají podle všeho na svědomí islámští ozbrojenci. Na památníku jsou vyryta jména všech obětí a slavnostně ho odhalili misionáři ze skupiny Equipping the Persecuted. Píše o tom portál Christian Today.
Zakladatel organizace Judd Saul uvedl, že jména obětí jsou nyní vytesána do kamene, aby se na ně nikdy nezapomnělo, a že památník stojí jako svědectví jejich životů a víry. Odhalení se zúčastnili zástupci různých náboženských komunit a lidé, kteří masakr přežili. Událost byla zároveň příležitostí k distribuci humanitární pomoci pro přibližně 3 000 vysídlených lidí, kteří museli kvůli útoku opustit své domovy.
Nigérie je zhruba z poloviny křesťanská země, přesto patří k nejnebezpečnějším místům pro křesťany na světě. Podle organizace Open Doors zaujímá v míře pronásledování 7. místo celosvětově a každý rok je zde pro svou víru zabito nebo uneseno více lidí než ve všech ostatních zemích dohromady. Nigerijský prezident loni vyhlásil výjimečný stav a slíbil posílit bezpečnost, zatímco USA v reakci na špatné zacházení s křesťany provedly během Vánoc několik cílených úderů proti ozbrojencům.
SPN dříve informoval: Začal proces s pastevci obviněnými z masakru křesťanů. Devět mužů z etnika Fulbů čelí obvinění z účasti na útoku ve vesnici Yelwata, při němž zahynuly stovky křesťanů. Případ je považován za důležitou zkoušku nigerijské justice.