Pražské arcibiskupství stáhlo Jindřišskou věž z prodeje - jedná s Prahou
Gotická věž v centru Prahy již není v nabídce arcibiskupství – nové vedení mění přístup k prodeji církevního majetku.
Pražské arcibiskupství stáhlo gotickou Jindřišskou věž z prodeje a chce o jejím dalším využití jednat s hlavním městem Prahou, potvrdil mluvčí arcibiskupství Pavel Schrötter. Informuje o tom portál Křestandnes. Změna zřejmě souvisí s nástupem Stanislava Přibyla do čela arcibiskupství a výměnou na postu generálního vikáře – kněz Josef Ptáček nahradil Jana Balíka, který organizoval prodeje takzvaných zbytných nemovitostí a za takovou označoval i Jindřišskou věž.
„Arcibiskupství pražské chce o každý majetek pečovat s náležitou péčí, zvláště jedná-li se o významnou kulturní památku, jakou je bezpochyby Jindřišská věž," uvedl Schrötter. Připustil, že věž svému původnímu účelu zvonice dnes neslouží, zdůraznil však, že „při rozhodování o jejím dalším osudu je potřeba důkladně zvážit všechny souvislosti a projednat s partnery, zejména s hlavním městem Prahou."
Jindřišskou věž nabídlo arcibiskupství ke koupi v roce 2022, původně za 75 milionů korun, později za 100 milionů. Praha o věž nejprve zájem měla, v roce 2023 ji však odmítla – vedle ceny byl důvodem i do roku 2044 trvající nájem společnosti, která věž v letech 2000 až 2003 opravila. Téměř 66 metrů vysoká pozdně gotická stavba z let 1472 až 1476 je součástí pražské památkové rezervace zapsané na seznamu UNESCO. O prodeje církevních nemovitostí se dříve zajímala policie, vyšetřování starších případů podle mluvčího nadále pokračuje.
Dříve SPN informoval o tom, že prezident Petr Pavel navštívil katolické centrum mládeže Mamre.