Pohřeb papeže Františka: Čtvrt milionu lidí se přišlo rozloučit do Říma

Dnes, 26. dubna, proběhl v Římě pohřeb papeže Františka, kterého se zúčastnily stovky tisíc věřících i řada státníků z celého světa.
Pohřební obřady začaly dopolední mší na Svatopetrském náměstí, které se zúčastnilo přibližně 250 tisíc lidí. Další desetitisíce se shromáždily v ulicích Říma, aby vzdaly poslední poctu papeži, který byl známý svou otevřeností, starostí o uprchlíky a úsilím o mír ve světě. Mši vedl děkan kardinálského kolegia Giovanni Battista Re, který v kázání připomněl Františkovu snahu „stavět mosty, nikoliv zdi“.

Po skončení mše byla rakev s tělem papeže Františka převezena na šestimílovou cestu římským centrem, vedoucí mimo jiné kolem slavného Kolosea. Průvod doprovázel potlesk věřících. Papežova rakev byla vezena v tradičním bílém otevřeném papamobilu.
Pohřební obřad byl zakončen neveřejným uložením těla v bazilice Panny Marie Sněžné (Santa Maria Maggiore). Tento akt vedl kardinál-kamerlengo Kevin Joseph Farrell. František se stal prvním papežem od roku 1903, který byl pohřben mimo historické vatikánské hradby – bazilika je nicméně považována za součást vatikánského území na základě dohod s Itálií.

Na pohřebním obřadu byli přítomni hlavy nebo zástupci Konstantinopolského, Antiochijského, Jeruzalémského, Ruského, Srbského, Bulharského, Rumunského, Gruzínského a Alexandrijského patriarchátu; dále Kyperské, Řecké, Albánské, Makedonské pravoslavné církve, Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku a Pravoslavné církve v Americe.
-2_.jpeg)
Pohřební ceremonie se účastnili mimo jiné americký prezident Donald Trump, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a za Českou republiku premiér Petr Fiala.

