Metropolita Tychikos se brání sesazení

Metropolita Tychikos z Pafosu podal oficiální odvolání k ekumenickému patriarchovi Bartolomějovi proti svému nedávnému sesazení Svatým synodem Kyperské pravoslavné církve.
V obsáhlém dokumentu, který získala redakce SPN, poukazuje na závažná porušení kanonického i občanského práva a žádá, aby byl verdikt synodu zrušen jako neplatný a nekanonický.
Formální nedostatky a procesní pochybení
Nikósie - Ve svém 28stránkovém odvolání metropolita Tychikos výslovně nepopírá samotná obvinění, která vůči němu byla vznesena. Tvrdí však, že celý proces proběhl v rozporu s pravidly církevního i sekulárního práva. Mezi hlavní výhrady patří absence řádného vyšetřování, neexistence obžaloby, odepření práva na obhajobu i to, že nebyl nikdy formálně označen za obžalovaného.
Podle něj synod jednal bez předložení důkazů a bez možnosti svědeckých výpovědí. Arcibiskup Georgios podle Tychika působil v celém řízení v několika rolích zároveň – jako soudce, žalobce i svědek – což je v rozporu se základními zásadami spravedlivého řízení.
„Byl jsem pozván na obyčejné zasedání, nikoli na soud“
Metropolita Tychikos tvrdí, že byl 22. května 2025 pozván na mimořádné zasedání synodu, aniž by byl informován, že se bude jednat o soudní proces. Na jednání prý arcibiskup přečetl 38 stran svědectví, údajně podložených 20 dokumenty, ke kterým však neměl přístup ani on, ani ostatní členové synodu. Po 30 minutách za zavřenými dveřmi byl odhlasován jeho konec ve funkci poměrem 10:6.
Odkaz na evropské i mezinárodní právo
Ve svém podání se metropolita Tychikos odvolává na článek 6 Evropské úmluvy o ochraně lidských práv i článek 10 Všeobecné deklarace lidských práv, které zaručují právo na spravedlivý a veřejný proces. Uvádí, že celý postup představoval zásah do důstojnosti biskupské služby a poškodil důvěru věřících v církevní instituce.
Odvolání podle Charty Církve Kypru
Na základě článku 81 Charty Kyperské pravoslavné církve má každý sesazený hierarcha právo podat odvolání k ekumenickému patriarchovi. Metropolita Tychikos této možnosti využil v zákonné lhůtě 15 dnů.
Připomeňme, že metropolita Tychikos byl zvolen metropolitou Pafosu v březnu 2023 s podporou 50,01 % duchovenstva. Jeho konflikt s arcibiskupem Georgiem údajně začal už v roce 2024, a to kvůli rozdílnému pohledu na řízení a politiku uvnitř církve.
Závěr: Žádost o zrušení verdiktu a návrat do úřadu
V závěru odvolání Tychikos požaduje úplné zrušení rozhodnutí synodu a navrácení do úřadu. Celý proces označuje za nespravedlivý, nekanonický a řízený zákulisními intrikami. Uvádí, že případ hluboce zasáhl nejen pravoslavné věřící na Kypru, ale i v Řecku a v zahraničí a podkopal důvěru ve vedení církve.
„Celá procedura je ostudou pro apoštolskou církev Kypru a ranou pro důvěru věřících. S respektem žádám ekumenického patriarchu, aby tento nespravedlivý verdikt anuloval,“ uzavírá své prohlášení metropolita Tychikos.
