Mladí lidé stále častěji upřednostňují konverzaci s AI, varuje studie

Debaty s umělou inteligencí se staly běžnou součástí života dospívajících. Pro některé z nich jsou rozhovory s AI stejně přirozené jako s reálnými lidmi – a dokonce příjemnější, informuje o tom ČT24.
Vyplývá to z nové analýzy společnosti Common Sense Media, která se zaměřila na užívání tzv. AI společníků mezi mladými ve věku 13 až 17 let.
Podle autorů studie se „společníci s umělou inteligencí objevují právě v době, kdy se děti a dospívající nikdy necítili osamělejší“. Nejde přitom jen o technologii samotnou. „Jde také o generaci, která nahrazuje lidské spojení stroji, přenechává empatii algoritmům a sdílí intimní detaily se společnostmi, které nemají na srdci nejlepší zájmy dětí,“ uvádí se ve zprávě.
Výzkum ukázal, že přibližně 72 procent dospívajících už někdy využilo AI chatboty. Více než polovina z nich pak tyto platformy používá opakovaně – alespoň několikrát měsíčně. Každý třetí mladý člověk navíc využil AI ke sociální interakci či navazování vztahů – včetně hraní rolí, romantických konverzací, emocionální podpory, přátelství nebo trénování komunikace. Tato skupina uvádí, že konverzace s AI jsou pro ně stejně uspokojivé nebo uspokojivější než rozhovory s reálnými lidmi.
Dospívající si ale zároveň uvědomují rizika. Třetina z těch, kteří s AI konverzují, se cítila nepříjemně v souvislosti s odpověďmi, které od strojů obdrželi. Přesto stejné množství mladých řeší s AI důležitá a citlivá témata raději než s přáteli nebo rodinou. „Náš výzkum ukazuje, že společníci s umělou inteligencí jsou mnohem běžnější, než se lidé možná domnívali – a že máme jen úzký prostor pro vzdělávání dětí a rodin o dobře zdokumentovaných nebezpečích těchto produktů,“ varují autoři zprávy.
Zpráva důrazně doporučuje, aby se mladiství do 18 let vyhýbali produktům navrženým výhradně pro konverzaci s AI – jako jsou aplikace Replika, SoulMate a další. Nejde přitom o obecné nástroje, jako je například ChatGPT, ale o AI, které se zaměřují na budování osobních, často emocionálně intenzivních vztahů. „Přestože se dospívající mohou zpočátku obracet na společníky s umělou inteligencí kvůli zábavě a zvědavosti, pozorované vzorce chování ukazují, že tato technologie již ovlivňuje sociální vývoj dospívajících a jejich socializaci v reálném světě. Naše zjištění o rizicích pro duševní zdraví, škodlivých reakcích a nebezpečných radách a explicitním hraní sexuálních rolí činí tyto produkty nevhodnými pro nezletilé,“ uvádějí experti.
Zejména zranitelnými skupinami jsou podle analýzy chlapci, mladí lidé s psychickými potížemi nebo ti, kteří procházejí životními změnami. Právě pro ně mohou být AI společníci obzvlášť rizikoví. Studie upozorňuje také na rozdílnou míru důvěry k AI mezi mladšími a staršími dospívajícími. Ačkoli 80 procent mladých stále preferuje skutečné mezilidské vztahy a polovina z nich nedůvěřuje radám AI, u mladších uživatelů je důvěra k chatbotům výrazně vyšší. To podle autorů naznačuje rozdíly v digitální a AI gramotnosti.
„To, že dospívající široce přijímají společníky s umělou inteligencí, ukazuje, že je naléhavě nutné jednat a provádět další výzkum. Pokud by používání společníků s umělou inteligencí nebylo kontrolováno a regulováno, mohlo by formovat přístup celé generace ke vztahům a emocionální podpoře, což by mohlo mít vážné důsledky pro zdravý vývoj dospívajících,“ uzavírá analýza společnosti Common Sense Media.
Dříve SPN informoval o tom, že nový model AI diagnostikuje lépe než lékaři.