Archbiskup Sotirios Kanadský podá po 52 letech služby rezignaci

2824
10:15
18
Zdroj: Orthodoxia News Agency Zdroj: Orthodoxia News Agency

Hlava kanadské pravoslavné církve archbiskup Sotirios oznámil, že začátkem července podá rezignaci do rukou ekumenického patriarchy Bartoloměje.

Archbiskup Kanady Sotirios se chystá na začátku července letošního roku podat rezignaci do rukou Ekumenického patriarchátu. Tento krok učiní po 52 letech nepřetržité pastorační a biskupské služby v Kanadě. Své rozhodnutí nedávno devadesátiletý hierarcha potvrdil s tím, že první červencovou sobotu odcestuje do sídla patriarchátu, kde celou záležitost osobně projedná s ekumenickým patriarchou Bartolomějem, načež vydá oficiální prohlášení. Píše o tom Orthodoxia News Agency.

U příležitosti jeho významného životního jubilea a rozsáhlého církevního působení se 14. června 2026 konala slavnostní večeře v Kulturním centru kanadské arcidiecéze, které se zúčastnilo více než 600 lidí. Archbiskup Sotirios ve svém projevu vzpomínal na těžké dětství v řeckém regionu Epirus, svou ranou lásku k církvi a poděkoval ekumenickému patriarchovi Bartolomějovi. Ten v roce 1996 vyčlenil Kanadu jako samostatnou metropoli, což podle slov odstupujícího hierarchy zásadně pomohlo rozvoji tamní pravoslavné církve.

Více než půlstoletí služby a rozvoj diecéze

Archbiskup Sotirios (občanským jménem Athanasoulas) se narodil v Řecku v roce 1936. Studoval teologii na Aténské univerzitě a později na univerzitě v Montrealu. V roce 1962 byl vysvěcen na jáhna a následně na kněze, přičemž ve stejném roce zahájil svou duchovní činnost v Kanadě. Na biskupa byl zvolen v prosinci 1973 a jeho chirotonie proběhla v lednu 1974.

Během jeho dlouholetého působení vzrostl počet pravoslavných komunit v Kanadě z původních 22 na současných 77. Pod jeho vedením byla v zemi založena řada sociálních, vzdělávacích a kulturních institucí, včetně ubytoven pro lidi bez domova, teologické akademie v Torontu, církevních škol, klášterů a pravidelných rozhlasových i televizních programů. Za svou činnost obdržel řadu kanadských i řeckých státních vyznamenání. V roce 1996 byl povýšen na metropolitu Toronta a v červnu 2019 byl ustanoven archbiskupem Kanady.

SPN dříve informoval: Na úřad metropolity Besarábie byli nominováni dva kandidáti. Hledání nového hierarchy navazuje na události z konce května, kdy tehdejší nejvyšší představitel Besarabské metropolie, metropolita Petru, podal ze zdravotních důvodů a kvůli pokročilému věku rezignaci.

Pokud jste si všimli chyby, označte příslušný text a stiskněte Ctrl+Enter nebo Odeslat chybu, abyste o tom informovali redakci.
Pokud v textu najdete chybu, vyberte ji myší a stiskněte klávesy Ctrl + Enter nebo toto tlačítko. Pokud v textu najdete chybu, vyberte ji myší a klikněte na toto tlačítko. Vybraný text je příliš dlouhý!
Čtěte také