Jak funguje Pravoslavná církev v českých zemích a na Slovensku?

Jak funguje Pravoslavná církev v českých zemích a na Slovensku? Stručně a přehledně o jejím uspořádání, vedení a rozdělení.
Autokefalita
Pravoslavná církev v českých zemích a na Slovensku je autokefální, což znamená, že je plně samosprávná a samostatná. Má vlastní Posvátný synod složený z biskupů. Sama si volí svého nejvyššího představitele – metropolitu. Není podřízena žádné jiné pravoslavné církvi a nespadá pod žádnou cizí jurisdikci. Je v plném kanonickém a svátostném společenství se všemi ostatními pravoslavnými církvemi, jako jsou např. církve konstantinopolská, srbská nebo rumunská. Autokefalita naší církvi byla udělena v roce 1951 Moskevským patriarchátem a potvrzena v roce 1998 Ekumenickým patriarchátem v Konstantinopoli.
Jedna církev – dvě republiky
Naše pravoslavná církev působí na území dvou států – České republiky a Slovenské republiky. Přesto jde o jednu kanonickou jednotku, jednu autokefální církev, která má: společného metropolitu, společný Posvátný synod, společnou ústavu. Je však administrativně rozčleněna do 4 eparchií (biskupství).
Rozdělení na eparchie
Pravoslavná církev v českých zemích a na Slovensku se v současnosti skládá ze čtyř eparchií:
Prešovská eparchie

sídlo: Prešov
území: východní, severní a západní Slovensko
v čele: metropolita Rastislav, arcibiskup prešovský a metropolita českých zemí a Slovenska
Pražská eparchie

sídlo: Praha
území: převážně Čechy
v čele: arcibiskup Michal, arcibiskup pražský a českých zemí
Olomoucko-brněnská eparchie

sídlo: Olomouc
území: Morava a Slezsko
v čele: biskup Izaiáš, biskup olomoucko-brněnský
Michalovsko-košická eparchie

sídlo: Michalovce
území: jihovýchodní Slovensko
v čele: arcibiskup Juraj, arcibiskup michalovsko-košický
Nejvyšší představitel církve je metropolita českých zemí a Slovenska. Metropolita: předsedá Posvátnému synodu, reprezentuje církev navenek, má nejvyšší duchovní i správní autoritu. Současným metropolitou je Jeho Blaženost Rastislav, který zároveň stojí v čele Prešovské eparchie.
Další jednotky v rámci eparchií
Každá eparchie má vlastní vnitřní strukturu, která zahrnuje: arciděkanáty – soubory několika farností, farnosti (pravoslavné církevní obce) – základní společenství věřících, monastýry – Monastýr je církevní obcí mnichů nebo mnišek sjednocených slibem, že budou žít podle mnišských pravidel příslušného monastýru a synovské poslušnosti představeným. Na farnosti slouží kněží, kterým pomáhají diakoni. Na úrovni arciděkanátů dohlížejí na činnost farností arciděkani, kteří podléhají přímo eparchiálním biskupům.


