Světská rouhání v Lavře: proč anatomové a veterináři zkoumají ostatky svatých

2825
28 Bereznya 14:32
428
Vláda přizvala veterináře k prozkoumání „ostatků svatých“. Vláda přizvala veterináře k prozkoumání „ostatků svatých“.

Vláda obsadila jeskyně Lavry. Veterináři, anatomové a biologové budou „zkoumat“ ostatky ctihodných Pečerských. Mohla snad vláda ještě otevřeněji plivnout do tváře věřícím?

28. března 2025 dorazila do Kyjevsko-pečerské lavry komise z ministerstva kultury v doprovodu policie. Brzy ráno, zatímco město spalo, na území kláštera přijelo několik aut s policisty, z nichž někteří měli úhlové brusky. Přestřihli a vyměnili zámky na dveřích vedoucích do Blízkých jeskyní a pronikli dovnitř. A brzy stejný osud postihl i Daleké jeskyně. Došlo k faktickému uchvácení jedné z nejuctívanějších svatyní pravoslavného světa – ostatků svatých Kyjevsko-pečerských.

Od roku 2023, kdy stát oznámil „navrácení“ Kyjevsko-pečerské lavry, úředníci zabavili několik budov, kde žila bratřina, ale jeskyně se nedotkli. Věřící na území kláštera od 10. srpna 2023 již nebyli vpuštěni, ale k ostatkům svatých Pečerských bylo možné se dostat v rámci exkurzí, i když za nemalé peníze. Klíče od jeskyní zůstávaly u mnichů, kteří se stále starali o zachování ostatků, s modlitbou je převlékali a udržovali pořádek. A teď se všechno změnilo.

Policie a členové komise v Kyjevsko-pečerské lavře.
Policie a členové komise v Kyjevsko-pečerské lavře. Foto: SPŽ

Vedení uchvácení jeskyní měl zástupce ředitele rezervace „Kyjevsko-pečerská lavra“ a člen komise ministerstva kultury Alexander Ovčar. Začala operace k prověření „přítomnosti ostatků svatých v hrobkách Blízkých a Dalekých jeskyní“, stejně jako určení „historické a vědecké hodnoty ostatků svatých“.

Právě s takovými formulacemi byl sestaven příkaz ministra kultury Nikolaje Točického ze 5. března 2025 o vytvoření příslušné komise.

Snímek příkazu ministra o vytvoření komise pro studium
Snímek příkazu ministra o vytvoření komise pro studium Foto: SPŽ

Podle textu dokumentu budou informace o práci a výsledcích kontroly utajeny. Ale to, co členové komise plánují dělat s ostatky, lze odvodit z složení účastníků. Celkem je tam 25 lidí, ale zaujme specializace některých z nich.

  • E. Appelchans – vedoucí katedry anatomie Oděského národního lékařského univerzity, prezident Vědecké společnosti anatomů, histologů, embryologů a topografických anatomů Ukrajiny.
  • N. Bolela – vědecký pracovník vědeckého oddělení biologických výzkumů Národního vědecko-výzkumného restaurátorského centra.
  • J. Guminský – profesor ZVO katedry anatomie člověka Vinnického národního univerzity, člen Pirogovské komise pro rebalsamaci těla Pirogova.
  • O. Melnyk – vedoucí katedry biomorfologie obratlovců, doktor veterinárních věd, člen Pirogovské komise pro rebalsamaci těla Pirogova.
  • G. Tkač – doktor lékařských věd, člen Pirogovské komise pro rebalsamaci těla Pirogova.

To znamená, že „pracovat“ s ostatky budou lékaři, anatomové, specialisté na balzamování a dokonce veterináři. Těžko říct, že tam jsou jen proto, aby se ujistili o přítomnosti ostatků v rakvích. Specializace těchto lidí naznačuje, že byli pozváni, aby prováděli s ostatky svatých nějaké lékařské a vědecké experimenty: brát vzorky tkání a provádět nějaké manipulace.

Ale jak etické je to vůči Církvi a pocitům věřících? Vždyť každý křesťan na světě, bez ohledu na konfesi, bez váhání řekne, že to vše lze nazvat pouze jedním slovem – rouhání.

Představme si hypotetické události a pokusme se modelovat reakci na ně ukrajinské a mezinárodní společnosti.

Ministerstvo kultury nacionalizovalo hrob zakladatele braclavského chasidismu rabína Nachmana a vytvořilo komisi pro studium jeho ostatků. V Umaně několik policejních jednotek dorazilo k hrobu, vykopali tělo a anatomové, biologové a veterináři začali činnost na jeho studiu.

Italská vláda se souhlasem Vatikánu vydala nařízení o vytvoření komise pro studium ostatků apoštolů Petra, Ondřeje Prvního povolaného, svatého Jana Zlatoústého, svatých římských papežů: Řehoře Velikého, Lva Velikého a Jana Pavla II. Policie spolu se speciální technikou dorazila do baziliky svatého Petra, demontovala oltář, sloupy a komise vzala „vzorky“ k prozkoumání.

Saúdská Arábie. Úřady země se rozhodly zahájit studium ostatků zakladatele islámu proroka Mohameda. Policejní jednotky s buldozery a bagry dorazily do medinské mešity Al-Masdžid an-Nabaví a demontovaly hrobku proroka. Specialisté-biologové, anatomové a veterináři vyjmuli ostatky Mohameda a zahájili vědecký výzkum.

Omlouváme se předem těm, které tyto fantazie urazily. Ale dnes se v Kyjevsko-pečerské lavře děje naprosto to samé, dochází k cynickému a demonstrativnímu rouhání. Každý národ má své svatyně, které jsou hluboce uctívány. Právě proto mají demokratické země tak přísné zákony na ochranu víry a náboženské svobody.

Zároveň v zemích, kde je Církev oddělena od státu, nemůže a nemá právo moc porušovat její svatyně. Ostatky svatých Kyjevsko-pečerských jsou věřícími uctívány jako svědectví jejich modlitebního úsilí. A to úsilí je tak vysoké, že Bůh je poctil tím, že jejich těla se stala neporušenými. Takové množství neporušených svatých nikde jinde na světě není. Jejich ostatky jsou bezpodmínečnou hodnotou. Ale hodnotou pro křesťana, ne pro stát. Pro moc není rozdíl mezi ostatky Antonína Kyjevsko-pečerského a kostmi nějakého jeho současníka. Ale z nějakého důvodu policejní jednotky nejezdí na hřbitovy a nehrabou se v hrobech. Jaký je smysl lékařských experimentů právě na ostatcích svatých? Těch, kteří byli po staletí uct

Pokud jste si všimli chyby, označte příslušný text a stiskněte Ctrl+Enter nebo Odeslat chybu, abyste o tom informovali redakci.
Pokud v textu najdete chybu, vyberte ji myší a stiskněte klávesy Ctrl + Enter nebo toto tlačítko. Pokud v textu najdete chybu, vyberte ji myší a klikněte na toto tlačítko. Vybraný text je příliš dlouhý!
Čtěte také